Liczba otrzymanych dyplomów a status zawodowy

Badanie UW: po kilku kierunkach studiów wcale nie jest łatwiej o pracę

PAP – Nauka w Polsce, 16.01.2012

Więcej niż jeden ukończony kierunek studiów nie musi ułatwić poszukiwania pracy – wynika z badania przeprowadzonego w połowie 2011 roku wśród absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem ankietowanych najważniejsze w zdobyciu zatrudnienia są umiejętności interpersonalne.

O wypełnienie ankiety poproszono absolwentów, który uzyskali dyplomy UW w 2009 oraz 2010 roku. Ankietę wypełniło prawie 4 tys. osób.

Przynajmniej co piąty przebadany absolwent to osoba, która ukończyła kilka różnych kierunków studiów. Z badań wynikło, że liczba otrzymanych dyplomów nie była czynnikiem istotnie wpływającym na status edukacyjny, czy zawodowy respondentów.

Większości badanych udało znaleźć się pracę. Ok. 2/3 ankietowanych zadeklarowało, że prowadzi regularną działalność zarobkową. Natomiast 22 proc. badanych odpowiedziało, że nie pracuje.

Najlepiej na rynku pracy wypadają absolwenci nauk społeczno-politologicznych, trochę gorzej wiedzie się tym, którzy ukończyli kierunki humanistyczno-filologiczne, a największy odsetek niepracujących znajduje się wśród absolwentów kierunków matematyczno-przyrodniczych. Jednak zaledwie 9 proc. absolwentów uważa swoją sytuację materialną jako złą….

Podsumowanie wyników badania pilotażowego dostępne jest tutaj

 

 

Jedna odpowiedź

  1. Ostrzegam wszystkich w USA ktorzy studiuja tam bez zielonej karty np. na wizie F-1 ze 10 lat po skonczeniu University of Rochester ze stopniem PhD, USA postawily mnie w 2007 w sytuacji bez wyjscia wywazac z wycieczki z domu w Utah do Kanady po dwoch miesiacach ciezkiego obozu deportacyjnego we Florence Arizona przez Schiphol w Amsterdamie bez jednego dolara gotowki do Warszawy gdzie
    moje PhD jest niewazne i podlega nostryfikacji. Zaraz po deportacji w 2007 skontakowalem sie praiwe ze wszystkimi uczelniami w Polsce aby zatrudnily mnie na stanowisku profesora i wszyskie odpowiedzialy negatywnie ze moje amerykanskie PhD z uczelni klasy Harvard
    wymaga najpierw sowieckiej nostryfikacji i habilitacji: http://mkken.blox.pl

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Zmień )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Zmień )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Follow

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.