Anglista z UMK skazany na rok więzienia. Za plagiat

Anglista z UMK skazany na rok więzienia. Za plagiat

Gazeta Wyborcza  Toruń, 2010-02-11,

Rokiem więzienia w zawieszeniu na trzy lata ukarał w środę toruński sąd za plagiat dr. Jakuba W., byłego wykładowcę z UMK. Wyrok zapadł bez procesu, bo anglista dobrowolnie poddał się karze.

Na sali rozpraw przyznał się, że w dwóch swoich artykułach naukowych przepisał fragmenty cudzych publikacji, nie wskazując ich autorów. Prokuratura zarzucała mu ponadto plagiat pracy doktorskiej, polegający na zapożyczaniu cytatów z innych prac, bez uwzględnienia tego w bibliografii. Wyrok jest nieprawomocny

Rok w zawieszeniu za plagiat

Gazeta Wyborcza, 2010-02-10,

Dra Jakuba W. oskarżono o plagiat dwóch artykułów przygotowanych dla czasopism naukowych. Jedna praca ukazała się drukiem w wydawnictwie uczelnianym Uniwersytetu Warszawskiego, drugą wycofano z numeru tuż przed wydaniem pisma.

W toku procesu naukowiec tłumaczył swe postępowanie silną presją przełożonych, by publikować jak najwięcej prac, przy jednoczesnym obciążeniu licznymi obowiązkami dydaktycznymi i administracyjnymi. Gdy sprawa się wydała, naukowiec listownie przeprosił autora pracy, którą sobie przypisał….Dra Jakuba W. oskarżono o plagiat dwóch artykułów przygotowanych dla czasopism naukowych. Jedna praca ukazała się drukiem w wydawnictwie uczelnianym Uniwersytetu Warszawskiego, drugą wycofano z numeru tuż przed wydaniem pisma.

Sprawą plagiatu Jakuba W. zajmowała się wcześniej uczelniana komisja dyscyplinarna UMK i ukarała go 10-letnim zakazem pełnienia funkcji wykładowcy akademickiego. Wyrok sądowy jest nieprawomocny, ale naukowiec nie zamierza się od niego odwoływać.

10 lat bez prawa wykonywania zawodu za plagiat

Gazeta Wyborcza Toruń, 2009-09-12, 

Dr Jakub W. z wydziału filologicznego toruńskiego UMK, który przetłumaczył z języka angielskiego dwa artykuły i opublikował jako swoje, wyleci z uczelni. Uniwersytecka komisja dyscyplinarna pozbawiła go na 10 lat prawa do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego.

Jedna odpowiedź

 1. Kanclerz suwalskiej uczelni z wyrokiem za plagiat

  http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,100422,7290318,Kanclerz_suwalskiej_uczelni_z_wyrokiem_za_plagiat.html

  GW Białystok 2009-11-24

  Suwalski sąd okręgowy skazał we wtorek prawomocnie za plagiat pracy dyplomowej kanclerza Wyższej Szkoły Zawodowej z Suwałk. Choć kara jest w zawieszeniu, to dla skazanego oznacza utratę pracy i mandatu radnego

  dzisław S. kończąc studia podyplomowe z zakresu BHP w 2006 roku na zaliczenie nauki przedstawił pracę dyplomową. Sęk w tym – jak ustalili śledczy – że praca ta różniła się tylko jedną stroną od innej złożonej przez innego studenta. Oba opracowania różniła tylko strona tytułowa.

  Prokuratura na trop plagiatu wpadła dość przypadkowo. Kontrolując niektóre dokumenty na suwalskiej uczelni, zbadała komputer kanclerza. A tam znalazła dwa pliki z tekstami różniące się tylko pierwszymi stronami. Reszta – rodzaj i wielkość czcionki, grafiki, a nawet przypisy – była identyczna. Autorem oryginału był student białostockiej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

  W sądzie pierwszej instancji kanclerz został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Zarówno oskarżyciel (białostocka prokuratura) jak i sam oskarżony złożyli odwołania od tego rozstrzygnięcia. Pierwsi chcieli surowszej kary, poprzez nałożenie ośmiotysięcznej grzywny. Obrońcy oskarżonego podważali prawne podstawy złożonej pracy dyplomowej. A to dlatego, że gdańska uczelnia, która prowadziła zajęcia na terenie Suwałk, nie miała do tego stosownych uprawnień. Tak więc wszelkie stworzone tam dokumenty nie mogły mieć mocy prawnej.

  Wczoraj suwalski sąd – rozpatrując oba odwołania – częściowo przychylił się do stanowiska prokuratury. Prócz wyroku w zawieszeniu, Zdzisławowi S. dołożył jeszcze 5 tys. zł grzywny.

  Zdzisław S. prócz pracy na uczelni jest jednocześnie miejskim radnym w Suwałkach. Prawomocny wyrok skazujący oznacza dla niego, że wkrótce straci obie funkcje.

  Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

  ——-

  Kuriozum na cały kraj: Władze wyższej uczelni skazane. Rektor za fałszerstwo, kanclerz za plagiat.
  Jacek Wolski

  Drugiej takiej szkoły w Polsce nie ma. O rektorze pisać można tylko Michał B. O kanclerzu natomiast – Zdzisław S.

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091129/MAGAZYN/255852927

  Rektor zawieszony w obowiązkach, bo przed sądem odpowiada za fałszerstwo. Kanclerz skazany prawomocnym wyrokiem za plagiat. I co z tego? Nic. „Psy szczekają, a karawana jedzie dalej” – tak rektor skomentował podczas ostatniej inauguracji roku akademickiego to, co dzieje się wokół Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

  Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mówił niedawno, że podobne problemy dotyczą jedynie trzech uczelni w kraju. Oprócz Suwałk, są to placówki w Legnicy i Jarosławiu. Ministerstwo ma jednak ograniczone pole manewru. Bo autonomia szkoły wyższej to świętość…..
  Plagiat? To przecież nic złego

  Parę dni temu senat suwalskiej uczelni zajął się sprawą skazania kanclerza za plagiat. Większość doszła do wniosku, że właściwie nic się nie stało i Zdzisław S. powinien pozostać na stanowisku.

  – On jest znakomitym organizatorem i gospodarzem – tłumaczył Jerzy Sikorski, pełniący obowiązki rektora. – Rozbudowa naszej uczelni to wszak jego zasługa.
  Zapytany o to, czy studenci powinni brać przykład z jednej z najważniejszych osób na uczelni, która popełniła plagiat, rektor odparł, iż plagiat człowieka przecież całkowicie nie dyskredytuje.

  Człowieka z całą pewnością nie. Ale kanclerza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: