Szef katedry z klucza partyjnego ?

Senator Gołaś szefem katedry AGH? Jest protest

Gazeta Wyborcza Kraków, Bartosz Piłat, 2010-02-27

Prof. Andrzej Gołaś ma zostać szefem katedry w jednym z najlepszych wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej. Część jego pracowników zaprotestowała; uważają, że profesor nie ma wiedzy naukowej, by objąć to stanowisko.

Już w połowie stycznia na ręce rektora AGH Antoniego Tajdusia spłynął protest 22 pracowników Katedry Energetyki i Ochrony Środowiska, którą władze Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (do niego należy katedra) chcą przekształcić w nową: Katedrę Inteligentnych Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska.

W proteście naukowcy zwracają uwagę, że zmiany popsują wypracowane zasady współpracy wewnątrz zespołu. Najbardziej irytuje ich jednak fakt, że szefem nowej katedry ma zostać senator Platformy Obywatelskiej prof. Andrzej Gołaś, który z dotychczasową katedrą nie miał do tej pory wiele wspólnego. Wprowadzenie nowego kierownika spoza naszego zespołu łamie dobre obyczaje uczelniane….

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Komentarze 4

  1. „W proteście naukowcy zwracają uwagę, że zmiany popsują wypracowane zasady współpracy wewnątrz zespołu.”
    „Wprowadzenie nowego kierownika spoza naszego zespołu łamie dobre obyczaje uczelniane. ”

    Chodzi o to, że na każde stanowisko powinien być jeden słuszny kandydat, a wprowadzenie kogoś z zewnątrz „psuje” zespół? W ogóle to lekka paranoja – ciekawe w której normalnej firmie pracownicy sami sobie wybierają szefa (i mogą go zmienić po 3 czy 4 latach)?

  2. Uzasadnienie protestu jasno określa patologie polskiego życia akademickiego i rozumienie dobrych obyczajow. Przez dobry obyczaj rozumie się wybieranie spośród samych swoich. Nawet ktoś spoza wąskiego grona katedry nie ma szans na kierownika a co dopiero mówiąc z innej uczelni, z innego miasta itp To jest sytuacja typowa nie tylko dla AGH.
    Z drugiej strony ustawianie polityczne szefostwa jest też oczywistą patologią.
    Szef katedry winien być powoływany w ramach otwartego konkursu. Jakos ogłoszenia o takim konkursie nie można znaleźć (winno wisieć na tablicy internetowej !) .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: