Sprawa plagiatu prof. Kameli Sowińskiej

Plagiat prof. Kameli Sowińskiej pod lupą ministra

Gazeta Wyborcza Poznań, Piotr Żytnicki, 2010-02-28

W ubiegłym roku internautka zarzuciła prezesowi jednej z krakowskich fundacji, że w swojej pracy o etyce w biznesie skopiował tekst Aldony Kameli-Sowińskiej, profesor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, minister skarbu w rządzie Jerzego Buzka. Prezes Jakub B. zdumiony sprawdził. Wyszło, że tekst napisał o wiele wcześniej niż pani profesor.

Kamela-Sowińska, rektor prywatnej Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości w Poznaniu, splagiatowała fragment tekstu w książkę o etyce w biznesie (wydanej w 2007 r.). Dotyczył on istoty pojęcia uczciwości….Poznańska profesor twierdzi, że plagiatu nie popełniła. Skopiowała słowa studenta z internetu, ale nie było pod nimi autora. – Padłam ofiarą internetu….

Resort o plagiacie dowiedział się z piątkowej „Gazety”. I już zapowiada reakcję. – Sprawa trafi do zespołu ds. etyki w nauce, który działa w ministerstwie, a potem – w związku z tym, że artykuł w prasie jest publicznym doniesieniem – minister zdecyduje o ewentualnym wszczęciu postępowania. Sprawę może skierować do rzecznika dyscyplinarnego wybranego ze specjalnej grupy rzeczników przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego, którzy prowadzą tylko sprawy rektorów – mówi rzecznik resortu Bartosz Loba.

A jeśli postępowanie potwierdzi zarzuty? Minister może wystąpić do senatu uczelni z wnioskiem o odwołanie rektora bądź też – jeśli stwierdzone zostanie rażące naruszenie prawa – po zasięgnięcia opinii m.in. Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego odwołać rektora.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Prof. Kamela-Sowińska splagiatowała tekst o etyce

Gazeta Wyborcza Poznań,Piotr Żytnicki, 2010-02-26

…Czerwiec 2007 r. Rektor Kamela-Sowińska organizuje konferencję o „etyce w procesie kształcenia i gospodarowania”. Uczelnia drukuje 300 egzemplarzy książki pod takim samym tytułem. Kamela-Sowińska wybiera do niej teksty naukowców i pisze wstęp. A w nim taki fragment: „Etyka to raczej nie górnolotne dywagacje akademickie komplikujące i tak już złożoną rzeczywistość biznesu. Tworzą ją takie podstawowe wartości, jak: uczciwość, prawdomówność, sprawiedliwość – czyli oddanie każdemu, co mu się słusznie należy – poszanowanie cudzej własności oraz pracy. Powyższe zasady mają charakter uniwersalny, ale myli się ten, kto z etyki próbuje zrobić matematykę”.

Wstępniak przedrukowuje „Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw”. Publikuje go też na swoim portalu. Tekst rozlewa się po internecie.

Kwiecień 2009. Internautka o nicku „Sylwia” znajduje na portalu „Edukacji Prawniczej” artykuł Jakuba B. z Krakowa. A w nim słowo w słowo to co napisała poznańska profesor: 38 wierszy, 3448 znaków. „Sylwia” w komentarzu pod tekstem pyta: „Co z tą etyką?” I wkleja link do tekstu Kameli-Sowińskiej.

Jakub B. przypomina sobie, że artykuł opublikował w 2003 r., kiedy był jeszcze studentem. A książkę ze wstępem Kameli-Sowińskiej poznańska uczelnia wydała cztery lata później. Wszystko staje się jasne: to profesor popełniła plagiat….

Łowca plagiatów o Kameli-Sowińskiej

Gazeta Wyborcza Poznań, Piotr Żytnicki, 2010-02-26

– Czy autor jest podpisany, czy też nie, tekst podlega takiej samej prawnej ochronie. Przecież sam się nie napisał. Prof. Aldona Kamela-Sowińska popełniła plagiat – mówi dr Marek Wroński, tropiciel plagiatów w środowisku naukowym

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: