Patologie akademickie stycznia 2010 r. ( w mediach)

Patologie akademickie stycznia 2010 r. (w mediach)

Tekst Marka Wrońskiego ( ZAWIESZONE UPRAWNIENIA – Forum Akademickie 1/2010) dotyczy walki z patologiami akademickimi stwierdzonymi przez NIK. Centralna Komisja na Wydziale Wychowania Fizycznego AWFi S w Gdańsku przeprowadziła ocenę wybranych losowo przewodów doktorskich i habilitacyjnych. Więcej niż połowie ocenionych doktoratów postawiono ocenę złą lub bardzo złą. Winę za nadawanie doktoratów za słabe prace ponoszą tzw. grzecznościowi recenzenci. Nie są to informacje szokujące, bo zgodne z wcześniejszymi sygnałami na temat poziomu polskich doktoratów.

Najwyższy czas aby sprawę poziomu doktoratów rozwiązano systemowo. Widocznie obecne kadry uprawnione do prowadzenia i oceniania prac doktorskich nie dają sobie z tym rady. Chodzi tu o poziom naukowy promotorów i/lub ich poziom moralny, czyli o etos akademicki.

Są informacje medialne o plagiatach, także rektorów uczelni – członków KRASP , ale jakoś nie moglem do tej pory znaleźć oświadczenia KRASP ( której członkiem jest Akademia Medyczna we Wrocławiu (http://www.krasp.org.pl/index.php?sect=members&prof=mLISTA UCZELNI CZŁONKOWSKICH KRASP- Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Rektor: prof. nzw. dr hab. Ryszard Andrzejak Strona WWW: http://www.am.wroc.pl/ )- w sprawie plagiatu rektora AM. Czyżby sprawy nie było ? Sprawy plagiatu nie znalazłem także w rocznym sprawozdaniu z działalności Akademii Medycznej we Wrocławiu, przedłożonym Senatowi uczelni zgodnie z ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 roku . http://www.am.wroc.pl/

Ta uczelnia od dawna jest znana z patologii gdyż potrafiła do tej pory rozprawiać się głównie z ujawniającymi patologie ( np. sprawa Zofii Szychowskiej, sprawa Jarosława Pająka – Rektor Akademii Medycznej oskarżony o plagiat Dwie recenzje profesora Drewsa ocenione a nie ze sprawcami patologii . To nie jest własciwy kierunek i brak tu zgodności z kodeksami etycznymi i etosem akademickim.

W styczniu nagłośniony został konflikt w I Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa , w której część lekarzy domaga się odwołania jej kierownika prof. Mariana Grybosia za brak kompetencji. W roku ubiegłym głośna była sprawa plagiatu prof. Mariana Grybosia (Akademia Medyczna: Wraca sprawa prof. Grybosia i sprawa mobbingu Prof.Mariana Gabrysia. (Profesor Marian Gabryś zesłany do piwnicy.

Jak widać brak działań antypatologicznych powoduje powtarzanie się patologii w kolejnych latach w tych samych jednostkach akademickich.

Natomiast chyba blisko rozwiązania jest sprawa ‚profesora’ Mirosława Krajewskiego, który swoją pracę habilitacyjną obronił w 1995 roku ale gdy po latach okazała się naukowym kantem – Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów Naukowych (po 15 latach ) cofnęła swoją poprzednią decyzję o nadaniu Mirosławowi Krajewskiemu stopnia doktora habilitowanego. ‚Profesor’ może stracić posadę na uczelni.

W ogólnopolskim systemie antyplagiatowym znalazło się już 100 polskich uczelni. Celem tych uczelni jest wyłapanie wszystkich plagiatorów, ale plaga nadal nie została powstrzymana. Może mój darmowy program antyplagiatowy byłby bardziej skuteczny ?

Akcja ministra nauki i szkolnictwa przyniosla interesujące infromacje odnośnie wieloetatowości na uczelniach – i dziewięcioetatowy profesor może funkcjonowac w tym systemie ! I warto tu przypomnieć, że wieloetatowość miała być zlikwidowana dzięki ustawie z r. 2005 – jak głosili jej twórcy i media . Nic z tego. Mimo, że dane nie są kompletne i tak wskazują, że wieloetatowość jest normą ! Walczyć trzeba nadal, ale jak ta walka będzie się odbywała dotychczasowymi metodami to chyba zwycięska nie będzie. A może właśnie o to chodzi ?

Z drugiej strony akcja ta pokazała jakie są informacje o stanie szkolnictwa wyższego. Nie ma danych ! Minister może tylko o nie prosić i albo coś dostanie, albo nie . Więc jak tym wszystkim rządzić i jaką strategię opracować ?

Może zacząć trzeba od ustawy o dostępie ministra do pełnych, rzetelnych danych o resorcie, którym rządzi ?

Ale na to się nie zanosi. Jak do tej pory wiele danych nawet jeśli są, nie można publikować, ze względu na ochronę danych osobowych ( ustawa o ochronie danych osobowych konkuruje z wielkimi sukcesami z ustawą o dostępie do informacji publicznej). Państwowa Komisja Akredytacyjna zbiera dane o uczelniach. Ma ich podobno sporo, ale pokazać wielu  nie może.

PKA nawet się skarży, że dane ‚wrazliwe’ by pousuwała, ale nie ma na to pieniedzy, więc mimo że na kontrole pieniądze są, to ich wyniki nie są dostępne ! System jest zatem bliski perfekcji.

Styczeń 2010

ZAWIESZONE UPRAWNIENIA Forum Akademickie 1/2010 Z archiwum nieuczciwości naukowej (78) Marek Wroński

4.01.2010

Sprawa domniemanego plagiatu rektora AM jest w sądzie

Tomasz Wysocki, Gazeta Wyborcza, Wrocław, 4.01.2010

Były dziekan wydziału teologii uznany za kłamcę lustracyjnego

Gazeta Wyborcza,   4.01.2010

5.01.2010

Cel uniwersytetu: wyłapać wszystkich plagiatorów

Marcin Wojciechowski, Gazeta Wyborcza, Olsztyn,  2010-01-05

14.01.2010

Setna uczelnia w ogólnopolskim systemie antyplagiatowym

PAP – Nauka w Polsce, 14.01.2010

Profesor na dziewięciu etatach

Metro, 2010-01-14,

Decyzja o umorzeniu sprawy rektora AM ma być jawna

Tomasz Wysocki, Gazeta Wyborcza, Wrocław, 14.01.2010

20.01.2010

Gabryś kontra Gryboś, czyli bunt ginekologów w klinice

GW Wrocław, 2010-01-20,Marzena Kasperska, Tomasz Wysocki

21.01.2010

Benon Gaziński i jego plagiat (nie)doskonały

Debata,  21 Styczeń 2010 , Piotr Kardela

Krajewski bez habilitacji. Była nieuprawniona

Joanna Bujakiewicz, Emilia Iwanciw, Gazeta Wyborcza  Bydgoszcz, 21.01.2010

Za oszustwo stracił tytuł – Alicja Cichocka, Czwartek, 21 Stycznia 2010, Express bydgoski

Historycy nie zostawili na profesorze suchej nitki

Express bydgoski Czwartek, 21 Stycznia 2010

23.01.2010

Ani plagiat, ani nie plagiat, ale tak robić nie wolno

Tomasz Wysocki, Gazeta Wyborcza  Wrocław.2010-01-23

29.01.2010

Studenci zyskają dodatkowe informacje o swoich uczelniach”

Dziennik -Gazeta Prawna, 29 stycznia 2010 r

Znów skandal na WSHE! Pluskwa w gabinecie prorektora. Kto kogo podsłuchuje i nagrywa? I po co to komu?

ADAM WILLMA – Gazeta Pomorska, 29 stycznia 2010,

Rozpruta toga profesora- Grażyna Ostropolska, Nowości, 29.01.2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: