Komisja rektorska przeciw dyskryminacji na UW

Komisja przeciw dyskryminacji na UW

PAP – Nauka w Polsce, 2010-05-06

Osoby, które czują się dyskryminowane na Uniwersytecie Warszawskim, będą mogły zwrócić się o pomoc do specjalnej komisji rektorskiej. “Komisja nie będzie karać, ale wyjaśniać i prowadzić mediacje” – powiedziała pomysłodawczyni jej utworzenia prof. Małgorzata Fuszara.
zadaniem komisji będzie głównie mediacja w trudnych i delikatnych sprawach. Chodzi o zachowania, które nie wymagają interwencji dyscyplinarnej, ale są zgłaszane przez studentów lub pracowników uczelni jako niepokojące.

Ponieważ jednak na uniwersytetach zwyczajowo żaden student nie zwraca profesorowi uwagi na niestosowność jego zachowania, potrzebna jest instytucja lub osoba dysponująca odpowiednim autorytetem, żeby to zrobić. Stąd pomysł utworzenia komisji rektorskiej. Według prof. Fuszary znajdą się w niej osoby o różnych specjalnościach, m.in. etyk i prawnik.

Zarządzenie w sprawie powołania komisji rektorskiej ds. przeciwdziałania dyskryminacji rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow podpisała w marcu. Zgodnie z nim, członków komisji imiennie wskazuje rektor. Skład komisji ma zostać zatwierdzony do połowy maja…

Na Uniwersytecie Warszawskim pośrednikiem między studentami a komisją będą studenci, którzy w ramach praktycznych zajęć w Klinice Prawa na Wydziale Prawa i Administracji UW świadczą porady prawne w realnych sprawach prawdziwych klientów. To rozwiązanie ma pomóc osobym dyskryminowanym przełamać opór przed zgłaszaniem swoich zastrzeżeń.

„Uczelnia to bardzo shierarchizowane środowisko. Studenci są zależni od wykładowców, którzy ich szkolą i oceniają. Przyjęliśmy też zasadę, że studenci mogą zgłaszać ewentualne problemy studentom, a pracownicy uczelni – osobie zatrudnionej w Klinice Prawa, odpowiedzialnej za sprawy związane z dyskryminacją” – wyjaśniła Fuszara.

Komisja, według niej, to rozwiązanie skuteczne, a jednocześnie nie powodujące przesadnej reakcji na zachowanie, na którego karaniu nikomu nie zależy. „Przeważnie osoba, która doświadcza dyskryminacji np. ze strony szefa, nie chce, żeby on został ukarany, żeby miał kłopoty w pracy. Ona chce, żeby to się skończyło. W wielu sytuacjach to jest możliwe” – podkreśliła

z dnia 4 maja 2010 r. w sprawie powołania Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji
na kadencję 2008-2012

Komentarze 2

 1. Jeśli członków komisji imiennie wskazuje rektor. to może być problem z niezależnością komisji . A jeśli stroną dyskryminująca będzie rektor to jakie szanse na sprawiedliwe rozwiązanie sprawy ?

 2. http://senat.uw.edu.pl/files//Komisje/Zarz_26_komisja_dyskryminacja.pdf?short=

  ZARZĄDZENIE NR 26 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
  z dnia 4 maja 2010 r.
  w sprawie powołania Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji
  na kadencję 2008-2012
  Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) oraz § 35 pkt 8 Statutu Uniwersytetu Warszawskiego (Monitor UW z 2006 r. Nr 7A, poz. 94 z późn. zm.), w związku z zarządzeniem nr 18 Rektora UW z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie utworzenia i zadań Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji (Monitor UW z 2010 r. Nr 3, poz. 65) zarządza się, co następuje:
  § 1
  Powołuje się w skład Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji na kadencję 2008-2012, następujących członków:
  1) dr hab. Bożenna Chołuj, prof. UW – Wydział Neofilologii;
  2) prof. dr hab. Małgorzata Fuszara – Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji;
  3) dr Jacek Kochanowski – Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji;
  4) dr Hanna Machińska – Wydział Prawa i Administracji;
  5) dr hab. Magdalena Środa, prof. UW – Wydział Filozofii i Socjologii.
  § 2
  Obsługę Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji zapewnia Biuro Spraw Pracowniczych.
  § 3
  Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
  Rektor
  Uniwersytetu Warszawskiego
  prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: