Kto i kiedy odwoła rektora Akademii Medycznej?

Kto i kiedy odwoła rektora Akademii Medycznej?

Gazeta Wyborcza Wrocław, Tomasz Wysocki 2010-11-16

Jeśli funkcji rektora nie pozbawią Ryszarda Andrzejaka uczelniani elektorzy, zrobi to Ministerstwo Zdrowia. Pytanie tylko, kiedy…..

…..ostatecznie o odwołaniu rektora ma zdecydować Uczelniane Kolegium Elektorów. To reprezentacja profesorów, pracowników uczelni i studentów, które zbiera się tylko przy okazji wyborów rektora. Problem w tym, że część elektorów – przede wszystkim studenci, którzy skończyli studia, straciło mandaty elektorskie.

Prof. Marek Ziętek, pełniący obowiązki rektora, poprosił ministerstwa nauki i zdrowia o interpretację przepisów. – To senat uczelni ma zdecydować o tym, czy należy uzupełnić skład Kolegium Elektorów. Taką podpowiedź dostaliśmy z Ministerstwa Nauki – mówi prof. Ziętek….. –

Wiadomo już także, co się stanie, jeśli Kolegium Elektorów nie zgodzi się na odwołanie rektora Andrzejaka. Aby taka decyzja była ważna, musi się za nią opowiedzieć 75 proc. jego składu.

Prof. Ziętek: – Wówczas procedurę odwołania rektora rozpocznie Ministerstwo Zdrowia. Będzie musiało zasięgnąć opinii Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. To znowu potrwa kilka miesięcy. Moim zdaniem szkoda czasu.

Wniosek o odwołanie prof. Ryszarda Andrzejaka ze stanowiska rektora złożyło 26 października Ministerstwo Zdrowia, które nadzoruje uczelnie medyczne. To konsekwencja przeciąganych się od dwóch wyjaśnień w sprawie plagiatu, którego prof. Andrzejak miał się dopuścić w swojej pracy habilitacyjnej. Także z tego powodu Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów zawiesiła na trzy lata Wydziałowi Lekarskiemu wrocławskiej AM uprawnienia do nadawania habilitacji i prowadzenia procedur profesorskich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: