13 zarzutów korupcyjnych przedstawiła prokuratura byłemu już profesorowi UMCS

Profesor brał słodycze i pióra. Sąd: to nic takiego

GW Lublin, Karol Adamaszek 2011-02-28

13 zarzutów korupcyjnych przedstawiła prokuratura byłemu już profesorowi UMCS Ryszardowi K. Sąd jednak nie wymierzył mu kary, bo uznał, że doszło do „wypadków mniejszej wagi”.

<!–1–> 

Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ, która oskarżyła naukowca, już zapowiedziała apelację. Na razie korzystnie dla prof. Ryszarda K. wyrok orzekł Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Proces był zamknięty dla mediów. O wyłączeniu jawności zdecydowała sędzia Joanna Błaszczuk. 

Ryszard K. odpowiadał przed sądem za 13 zarzutów. Dwanaście dotyczyło przyjmowania łapówek od studentów (m.in. pióra, słodycze, dwa zegarki, alkohol, aparat fotograficzny, kryształowy flakon czy kilkaset złotych gotówki), za co miał ich łagodnie traktować podczas egzaminu…..

Poniedziałkowy wyrok sądu brzmi kontrowersyjnie w zestawieniu ze słowami prof. Kazimierza Goebela, byłego rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli UMCS, który badał sprawę Ryszarda K. – Studenci, z którymi rozmawiałem, potwierdzili, że panowało powszechne przekonanie, iż łatwiej zdać egzamin, jak się kupi książkę [„Wioski dziecięce…” – red.]. A jedna ze słuchaczek stwierdziła wręcz, że studiując na wydziale pedagogiki i psychologii, nauczyła się, że trzeba okazywać wdzięczność w sposób materialny. Na pewno nie można tego uznać za pedagogiczny sukces – mówił „Gazecie”. 

„Dyscyplinarka” prof. K. na UMCS została umorzona. On sam odszedł z uczelni na emeryturę. Obecnie figuruje na liście wykładowców Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Prowadzi seminarium dyplomowe ze studentami III roku pedagogiki. W śledztwie nie przyznawał się do winy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: