Komisja orzekła zakaz wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego przez 8 lat

Profesor z UMK winny plagiatu. Nie będzie wykładał

Gazeta Pomorska, 16 czerwca 2011

Profesor Janusz G. dopuścił się plagiatu – uznał toruński sąd. Naukowiec musi teraz zapłacić 5 tys. zł grzywny i 30 tys. zł zadośćuczynienia dla dr Agnieszki Raubo. Dodatkowo przez najbliższe 8 lat nie będzie mógł wykładać na żadnej z uczelni.

Janusz G., filolog do niedawna pracujący na UMK, został oskarżony o to, że przywłaszczył sobie fragmenty pracy doktorskiej dr Agnieszki Raubo, „O filozofie w renesansowym państwie”. Opublikował je później i podpisał własnym nazwiskiem. 

Dr Agnieszka Raubo sama wysłała profesorowi swój tekst. Chciała, by ten pomógł jej opublikować go w czasopiśmie „Ogród”. Plagiat odkrył jej brat, prof. Raubo.

– Wykluczyłam jakiekolwiek nieporozumienie – przyznaje poszkodowana badaczka. – Wysłałam ten tekst do profesora Janusza G. po to, żeby został opublikowany. Ufałam, że nie będzie on wykorzystany w inny sposób. Tekst leżał u profesora G. bardzo długo. I nagle ukazał się – ale pod jego nazwiskiem, w skróconej formie.

Początkowo Janusz G. nie przyznał się do winy. Ostatecznie zdecydował jednak dobrowolnie poddać się karze. Musi zapłacić 3 tys. zł grzywny i 30 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej. Przez najbliższe 8 lat nie będzie też wykładał.

Do września profesor był jeszcze pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – przebywał na urlopie zdrowotnym. Od kwietnia już nim nie jest. – Wiąże się to z orzeczeniem uczelnianej komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich – mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK. – Komisja orzekła zakaz wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego przez 8 lat. Profesor nie odwołał się od tego orzeczenia, więc 1 kwietnia rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę.

Uczelniane komisje mają prawo orzekać taki zakaz obowiązujący na terenie wszystkich uczelni wyższych w Polsce.
Wyrok nie jest prawomocny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: