Whistleblowing, czyli etyczne donosicielstwo.

 

Whistleblowing, czyli etyczne donosicielstwo. Między cywilną odwagą a interesem publicznym 

Panele dyskusyjne XXI Forum Ekonomicznego

Debaty 2011

Whistleblowing, czyli etyczne donosicielstwo. Między cywilną odwagą a interesem publicznym

Alarmowanie o nieprawidłowościach w swojej instytucji lub firmie nazywane jest etycznym donosicielstwem z ang. Whistleblowing.  Dzięki wysiłkom i determinacji wielu demaskatorów (sygnalizatorów) doszło do ujawnienia szeregu oszustw, nadużyć i przypadków korupcji tak w instytucjach publicznych jak i wielkich korporacjach finansowych. Co motywuje „whistleblowerów” – odwaga cywilna, a może ochrona interesu publicznego? Na ile dziennikarze polegają na informacjach od nich otrzymanych? W przypadku braku przepisów dotyczących ochrony demaskatorów w większości krajów kto może ich najlepiej chronić – opinia publiczna, właściciele firmy czy też państwo? O znaczeniu „etycznego donosicielstwa” będą dyskutować politycy i naukowcy od lat zajmujący się problemem ochrony prawnej „whistleblowerów”, a także osoby, które ujawnieniem nadużyć uderzyły we wpływowe grupy interesów.

Paneliści:

Vladimir Radomirović – Dziennikarz, Redaktor Naczelny Pistaljki/Gwizdek. Odszedł z „Politiki” (największego dziennika serbskiego) w proteście przeciwko naciskom wobec dziennikarzy.
Stephen M. Kohn
 – Dyrektor Zarządzający amerykańskiego Narodowego Centrum Whistleblowingu. Od 1984 roku zajmuje się „etycznym donosicielstwem” zeznając m.in. w Kongresie na ten temat.
David Lewis
 – jeden z najbardziej znanych ekspertów w dziedzinie whistleblowingu, organizator seminariów dotyczących kwestii prawnych „etycznego donosicielstwa”
Mykoła Melnyczenko
 – Major Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, który po zabójstwie założyciela „Ukraińskiej Prawdy” Gieorgija Gongadzego ujawnił nagrania z gabinetu byłego prezydenta Leonida Kuczmy. (Ujawnienie tzw. „taśm Melnyczenki”, wielu obserwatorów ukraińskiej sceny politycznej uważa za początek końca kariery politycznej Leonida Kuczmy i jego współpracowników)
Julia Pitera
 – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych
Hans-Martin Tillack
 – brukselski korespondent tygodnika „Stern”, który jako pierwszy opisał sprawę afery finansowej w Eurostacie;

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: