Skończmy z praktykowaniem fikcji studenckich praktyk

Studenckie praktyki na niby

Gazeta Wyborcza – Katowice, Magdalena Warchala, Ewa Furtak, 18.10.2011
Studenci masowo kombinują, jak wyłudzić od pracodawcy pieczątkę o odbyciu praktyk, które uważają za stratę czasu. A ponieważ praktykanci w zakładzie to kłopot, często dostają, o co proszą. Uczelnie twierdzą jednak, że fikcyjne praktyki są zjawiskiem marginalnym……Ale studenci mówią też o drugiej stronie medalu: kłopotach ze znalezieniem miejsca, w którym można byłoby odbyć praktykę. Pracodawcy nie chcą ich przyjmować na praktyki mówiąc, że dla nich to same problemy. A jeśli już komuś uda się znaleźć miejsce na odbycie praktyki, traktowany jest tam często jako zło konieczne, nie dostaje do wykonania żadnych poważnych zadań. Studenci mówią, że czasem takie praktyki są tak samo nic niewarte, jak lewe zaświadczenie o ich odbyciu. – Szczerze? Po odbyciu praktyki żałowałam, że nie poprosiłam kogoś znajomego o lewe zaświadczenie. To była duża firma, czułam, że tylko przeszkadzam, że jestem intruzem – opowiada nam studentka jednej z bielskich uczelni…
Skończmy z praktykowaniem fikcji – komentuje Magdalena Warchala 

Studenci, uczelnie i pracodawcy toczą grę, w której każdej ze stron wydaje się, że jest górą. Student, który wyłudzi pieczątkę do dzienniczka praktyk, cieszy się, że nie zmarnował czasu, parząc przełożonym kawę. Pracodawca jest zadowolony, że pozbył się żółtodzioba, który tylko plątałby się między nogami. Z kolei uczelnie wolą przymykać na wszystko oko i twierdzić, że problem jest niewielki, bo właściwie o co tu kruszyć kopie?

Może w takim razie zrezygnujmy z obowiązkowych praktyk, skoro i tak w wielu przypadkach są fikcją? Komu szkoda czasu na naukę, nie będzie musiał się wysilać. Z kolei ambitny student, któremu zależy na solidnym przygotowaniu się do wejścia na trudny dziś rynek pracy, na pewno z łatwością znajdzie firmę, która faktycznie go czegoś nauczy i dla której nie stanie się ciężarem. To będzie dodatkowy atut w jego CV.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: