Szkoły wyższe wezwane do respektowania prawa

Rektorzy dogadają się ze studentami

Metro, Alicja Bobrowicz ,2011-10-19, 

Nie podpiszecie umów ze studentami, to nie będziecie za nic brać pieniędzy. Ministerstwo Nauki tupnęło nogą na rektorów i wysłało do wszystkich uczelni ostrzegawcze listy. – Nie będziemy działać wbrew rozsądkowi i prawu – odpowiadają rektorzy….Od października student miał trafić do nowej, bezpieczniejszej rzeczywistości – jego interesy miała chronić podpisywana z uczelnią umowa. Od sześciu lat taki dokument podpisują ci, którzy za studia płacą. Teraz, po raz pierwszy, miał dotyczyć także studiujących dziennie i za darmo. Po to by nikt nie był zaskakiwany wysokością opłat, np. za powtarzanie przedmiotu lub dodatkowe lekcje języka. Od kiedy Sejm przyjął nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym – umowa była określana jako lek na większość studenckich bolączek. ….

…Studenci między młotem a kowadłem

Podobnie jak rektorzy, Parlament Studentów RP trwa przy swoim zdaniu. – Nie zrezygnujemy z walki o umowy. Dla nas to gwarancja minimum stabilności – mówi jego przewodnicząca, Dominika Kita, która w przeddzień inauguracji roku akademickiego ogłosiła „czerwony alarm” i wezwała szkoły wyższe do respektowania prawa. Studenci dali uczelniom czas do 10 grudnia. Potem nie wykluczają protestów.

Ale sprawa umów, paradoksalnie, zbliżyła rektorów i studentów. KRASP ogłosił bowiem, że o bezpieczeństwo studenta trzeba zadbać nie za pomocą umów, ale poprawiając regulaminy uczelni. W przyszłym tygodniu rektorzy i studenci zaczną prace nad wzorcowym regulaminem. …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: