Odkrycie po latach – uniwersytety powinny być kuźnią elit

Debata: odwaga modernizacyjna konieczna dla skoku cywilizacyjnego

PAP-Nauka w Polsce 2.03.2012

Odwaga modernizacyjna, zmiana sposobu finansowania badań i edukacji oraz społeczna zgoda do wprowadzenia radykalnych przemian, to warunki konieczne do zrealizowania scenariusza skoku cywilizacyjnego – powiedziała w czwartek prof. Janina Jóźwiak.

Czwartkowa debata „Przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce na podstawie projektu Akademickie Mazowsze 2030” otworzyła XVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy, który potrwa do soboty 3 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie…..

Jak powiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Daria Lipińska-Nałęcz celem zmian wprowadzanych obecnie w szkolnictwie wyższym jest upraktycznienie systemu szkolnictwa wyższego i zmniejszenie liczby bezrobotnych studentów. „Uniwersytety powinny być kuźnią elit. Dla nich trzeba wypracować inny zestaw narzędzi”- powiedziała prof. Nałęcz.

Ostatni ze scenariuszy i najbardziej optymistyczny nazwany scenariuszem „Czerwonej królowej” zakłada dokonanie znacznego skoku cywilizacyjnego. „Będzie on możliwy tylko przy znacznym wysiłku, ale dzięki niemu Polska podniesie swoją pozycję względem krajów europejskich. Potrzebna będzie odwaga modernizacyjna, zmiana sposobu finansowania badań i edukacji, zgoda społeczeństwa do wprowadzania radykalnych przemian” – wyjaśniła prof. Jóźwiak.

Jednym z elementów prowadzących do zrealizowania takiego scenariusza będzie bardzo silna konsolidacja uczelni i utworzenie np. Uniwersytetu Centralnej Europy na bazie uczelni warszawskich.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: