Przyglądać się, jak nowe roz­wiązania sprawdzają się w praktyce.

Uczelnie wolą naukowców

Dziennik Polski, 10.03.2012

ROZMOWA. Z prof. BARBARĄ KUDRYCKĄ, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, która odwiedziła Kraków z okazji pierwszej rocznicy inauguracji działalności Narodowego Centrum Nauki.

– Uczelnie mają już możliwość wybierania na stanowisko rektora osoby spoza grona swoich pracowników, nie naukowca, lecz menedżera. W Krakowie nie zdecydowała się na to jednak żadna z uczelni publicznych

Uczelnie akademi­ckie pozostają raczej przy dotychczasowej tradycji wyborów. Nato­miast konkursy mene­dżerskie próbują przy­gotowywać głównie pań­stwowe wyższe szkoły zawodowe oraz uczelnie niepub­liczne….

Żyjemy w czasach, gdy efektyw­ność wydawania środków pub­licznych jest bardzo ważna, więc z pewnością system menedżer­ski musi wspomagać rektorów, a z czasem jego popularność bę­dzie rosła….

chcieliśmy dać uczelniom wybór, choć oczywiś­cie nie oznacza to, że dobry nau­kowiec nie może być dobrym me­nedżerem…..

– Resort ma ograniczone możliwości oddziaływania na politykę wewnętrzną uczel­ni. Od tego są senaty. My może­my jedynie zachęcać, ale też przyglądać się, jak nowe roz­wiązania sprawdzają się w praktyce. Podczas najbliż­szych wyborów zmieni się wie­lu rektorów. Życzę wszystkim elektorom, którzy będą podej­mować decyzje, by brali pod uwagę nie tylko poziom naukowy, ale też kompetencje menedżerskie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: