Czy prof. Wolszczan zostanie przeproszony i za co

Kandydat na rektora UMK chce powrotu Wolszczana

Maciej Czarnecki – Gazeta wyborcza – Toruń, 10.03.2012

Prof. Andrzej Tretyn, kandydat na rektora UMK, zapowiada, że po wygranej postara się o powrót prof. Aleksandra Wolszczana. I osobiście przeprosi za to, że władze uczelni nie broniły słynnego astronoma po ujawnieniu jego kontaktów z SB – dowiedziała się „Gazeta”.

….Prof. Tretyn zapowiedział to podczas czwartkowego spotkania z astronomami UMK w obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach. Deklaracja została przyjęta entuzjastycznie przynajmniej przez niektórych astronomów, z którymi rozmawialiśmy (inni odmówili nam komentarza). Można jednak spodziewać się, że spotka się z krytyką części środowiska akademickiego, zwłaszcza historyków – PRL-owskie dzieje prof. Wolszczana zbadał już najpierw zespół prof. Wojciecha Polaka, potem w 2008 r. komisja historyka prawa prof. Stanisława Salmonowicza, która zaleciła przyjęcie rezygnacji słynnego astronoma z pracy na UMK. Sam prof. Tretyn nie chciał wczoraj komentować sprawy.

Prof. Wolszczan, odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, pożegnał się z toruńskim uniwersytetem jesienią 2008 r. po ujawnieniu jego kontaktów z SB w latach 70. i 80. XX wieku..

…Dziś rektor UMK przypomina, że po pojawieniu się informacji o kontaktach prof. Wolszczana z SB dwa razy proponował mu rozmowę. – Prof. Wolszczan nie odpowiedział ani na pierwszą, ani na drugą propozycję. Po prostu przysłał list, w którym zrezygnował z pracy na uniwersytecie. Mimo prób podjęcia rozmów, pan profesor uznał, że nie ma o czym rozmawiać. Nie bardzo więc rozumiem, za co miałbym go teraz przepraszać – komentuje prof. Radzimiński.

 

Prorektor Tretyn o powrocie Wolszczana: – Bez polityki

Gazeta Wyborcza Toruń, 12.03.2012

…naczej widzi sprawę pani Irena Jasińska. Przytaczamy fragment jej obszernego listu: „Nie jestem zwolenniczką wielkich przeprosin. Są one dla mnie wymuszone bądź sztuczne. Od przeprosin wolę w serdecznym tonie napisany list lub szczere zaproszenie. Zawsze dla mnie jest to stosowne niezależnie od sytuacji. A taka jest teraz przy okazji wyboru nowego rektora.

Tylko ten, co nic nie robi, nie popełnia błędów. To co wtedy zrobił profesor nie miało wielkiego znaczenia – chciał po prostu realizować się jako naukowiec. A do tego potrzebne były mu wyjazdy na inne uczelnie i ośrodki badawcze. Jeśli był to Jego błąd to cenę za niego już zapłacił i czas zakopać „topór wojenny”. Teraz przed nami stoją inne wyzwania. Uczelnia pięknie sie rozwija i obecność profesora z jego wiedzą i doświadczeniem bardzo sie przyda.

Sprawa prof. Wolszczana powróciła w finale wyborów na UMK

wpolityce.pl, 12.03.2012

Sprawa ewentualnego zaproszenia do powrotu na UMK prof. Aleksandra Wolszczana zdominowała ostatnie dni przed wyborami nowego rektora toruńskiego uniwersytetu. Astronom rozstał się z uczelnią w 2008 roku, po ujawnieniu jego wieloletniej współpracy z SB.

Reklamy

Jedna odpowiedź

 1. Ostrzegam wszystkich w USA ze w 2007 USA najprawdopodbniej
  sfabrykowaly moja deportacje seria wydarzen z najwyzszym tytulem
  naukowym USA, PhD niewaznym w sowieckim systemie akademickim w Polsce aby zademonstrowac wojskowa okupacje tego terytorium
  bylego Ukladu Warszawskiego nad wolna nauka Polska na wychodzctwie. Aby mnie porwac 10 lat po wygasnieciu mojej wizy
  studenckiej F-1 wykorzystano bliskosc objektu stanowego do autostrady I-15 prawdzacej z Salt lake CIty do legitymujacego przy
  opuszczaniu terytorium USA przejscia granicznego w Coutts/Sweet Grass gdzie podstepem podczas podrozy na konferencje naukowa w Calgary sprawdzono moj status imigracyjny. USA zatrudnia na wyzszych uczelniach Rosjan powiazanych
  w okresie ZSSR ze zbrodniami wojennymi ZSSR i PRL przeciwko polskiej mlodziezy akademickiej jak zasadnicza sluzba wojskowa
  i ich obecnosc tam flaszywie twierdzi ze Polscy studenci to zolnierze ZSSR a nie cywile: mkk.blox.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: