Intencją ministerstwa nauki jest przyznawanie większej części pieniędzy na badania na zasadzie konkurencji

Ministerstwo nauki potwierdza, że PAN dostanie mniej pieniędzy

PAP – Nauka w Polsce,  16.03.2012

Bazowa dotacja na działalność instytutów Polskiej Akademii Nauk jest niższa niż w ubiegłym roku – przyznał w czwartek na posiedzeniu podkomisji sejmowej wiceminister nauki i szkolnictwa Marek Ratajczak….

Jak przypomniał wiceminister na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. ekonomiki, edukacji i nauki, według obowiązujących od października 2011 r. przepisów, instytuty naukowe (w tym instytuty PAN) dostają z budżetu dotację na „utrzymanie potencjału badawczego”, co jest w skrócie nazywane dotacją bazową.

Wysokość dotacji zależy w największym stopniu od tego, ile pieniędzy placówka dostała rok wcześniej. W skrócie każdy instytut ma zagwarantowaną część tej kwoty, którą dostawał w poprzednim roku. ..

Na czwartkowym posiedzeniu przedstawiciele środowisk naukowego informowali Ratajczaka, że instytuty PAN będą miały problemy z działalnością za mniejsze pieniądze. Ratajczak oświadczył, że część instytutów może jeszcze w następnych miesiącach liczyć na dodatkową dotację z budżetu. Nie wyjaśnił jednak, o jakie kwoty chodzi i jakie będą dokładnie zasady ich przyznawania.

„Mam świadomość roli, jaką instytuty Polskiej Akademii Nauk odgrywają w polskiej nauce. (…) Ale również chcę powiedzieć, że nie zawsze da się pogodzić wysokie finansowanie dla najlepszych instytutów z gwarancją finansowania na poziomie umożliwiającym bezproblemową działalność wszystkim instytutom bez wyjątku” – zaznaczył.

Pytany o to, czy rozumie przez to intencję likwidacji części instytutów PAN, odpowiedział, że niektóre z instytutów mogłyby rozważyć konsolidację, co ułatwiłoby im np. ubieganie się o dodatkowe środki w konkursach. Przypomniał, że intencją ministerstwa nauki jest przyznawanie większej części pieniędzy na badania na zasadzie konkurencji, a nie rozdzielanie ich w formie dotacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: