Jeśli ktoś jest troszkę lepszy, to trzeba go „ściągnąć w dół, żeby nie wywyższał się nad innych”

Prof. Dietl: granty ERC to nie los na loterii – należy na nie zapracować

Karolina Olszewska -PAP – Nauka w Polsce, 16.03.2012

Polacy będą otrzymywali więcej pieniędzy na finansowanie projektów badawczych, jeśli polska nauka upora się z zaszłościami historycznymi, pokona bariery instytucjonalne i subiektywne obawy badaczy. Rankingi pokazują, że nasze mocne strony to astronomia, chemia, fizyka, matematyka, ale we wszystkich dziedzinach należy przygotowywać wnioski dla European Research Council (ERC), czyli Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Prof. Tomasz Dietl w rozmowie z PAP radzi, co należy zmienić. ..

…”Nauka jest niedemokratyczna, a ludzie nie są równi w osiągnięciach. Od razu wiadomo, kto jest lepszy, a kto gorszy, można bardzo szybko stworzyć listę rankingową i odnaleźć tych, którzy mogą zająć pozycję mistrza, lidera. Potrzeba tylko odwagi na szczeblu dyrekcji instytutów, żeby powiedzieć:

Ta osoba jest lepsza od ciebie, więc to będzie twój szef, a ty mu się podporządkowujesz, choć jesteś 10 lat starszy i masz wyższy stopień+. To nie są proste decyzje, ale konieczne” – uważa prof. Dietl…

..Z jego doświadczeń wynika, że Polakom – indywidualistom brakuje ducha pracy zespołowej. Jest natomiast zwyczaj, że jeśli ktoś jest troszkę lepszy, to trzeba go „ściągnąć w dół, żeby nie wywyższał się nad innych”….

„Co więcej, nie chcemy być włączeni w światowy obieg. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć strony internetowe wielu instytucji. One są tylko po polsku, jeśli w ogóle są. Nikt nie wierzy, że kogokolwiek ze świata zainteresuje to, co on robi. Z góry zakłada więc, że to, co robi jest mało ciekawe i nie ma co się tym chwalić. Przy takim nastawieniu oczywiście to się samo sprawdza” – wnioskuje profesor.

Prof. Dietl zwraca uwagę na kolejne charakterystyczne dla Polski zjawiska: brak zawziętości, niezrozumienie czynnika czasu, strach przed zmianami i odkryciem, które wymaga podjęcia aktywnych działań, umiłowanie „świętego spokoju” i syndrom „ja też”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: