Niekorzystna struktura nakładów na sferę badań i rozwoju

MNiSW: Polska ma złą strukturę nakładów na sferę badań i rozwoju

PAP – Nauka w Polsce, 16.03.2012

Polska ma niekorzystną strukturę nakładów na sferę badań i rozwoju. Obecnie jedynie 30 proc. nakładów pochodzi ze środków prywatnych, do 2020 roku powinny one stanowić połowę – powiedział podsekretarz stanu w ministerstwie nauki prof. Marek Ratajczak.

W czwartek podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak przedstawiał ministerialny plan dochodzenia do celów wyznaczonych w unijnej strategii wzrostu „Europa 2020″…..

„W krajach, na których chcielibyśmy się wzorować, 60-70 proc. nakładów na tę sferę pochodzi ze środków prywatnych, reszta ze środków budżetowych. My mamy tę strukturę dokładnie odwrotną” – wyjaśnił. W Polsce jedynie około 30 proc, nakładów na sektor badań i rozwoju pochodzi ze środków prywatnych. „Założenie jest takie, że do 2020 roku uda się tę strukturę zrównoważyć. Mniej więcej połowa nakładów będzie pochodziła ze środków budżetowych, a połowa z prywatnych” – podkreślił Ratajczak.

Zapowiedział, że by zmienić strukturę rząd zamierza wprowadzać zmiany legislacyjne, które mogłyby zachęcić sektor prywatny do ponoszenia nakładów na sferę badań i rozwoju m.in. propozycji odpisów z podatku CIT na rzecz sektora nauki…

…„Nie ma żadnego uzasadnienia, by wierzyć że 50 proc. nakładów na badania będą ponosili przedsiębiorcy. „Państwo polskie nie prowadzi żadnych działań by to tego doszło” – argumentował poseł PiS Witold Czarnecki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: