Chory system edukacji

Złapani w pułapkę

Uwarzam Rze – Marek Magierowski 25.03.2012

Jak chory system edukacji i zablokowany rynek pracy, niszczą marzenia o normalnym życiu

Podczas spotkania informacyjnego dla gimnazjalistów w jednym z dużych warszawskich liceów dyrektorka kilkakrotnie uprzedzała uczniów i rodziców: „Jeszcze nie wiemy, czego będziemy uczyć we wrześniu”. Na jej twarzy malowała się szczera troska. Tak jakby chciała przeprosić za coś, co nie leżało w jej kompetencjach. W istocie – pani dyrektor będzie jedynie wykonywała polecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej………

Także uczelnie wyższe dopiero niedawno zdały sobie sprawę, jak ważna w edukacji jest praktyka. W sondażu Instytutu Homo Homini z sierpnia ub.r. prawie 90 proc. absolwentów uznało, że uniwersytety, politechniki! akademie nie przygotowały ich należycie do pracy w wyuczonym zawodzie.

Reforma szkolnictwa wyższego, która weszła w życie i października 2011 r., zobowiązała wszystkich pracowników naukowo-dydaktycznych do zweryfikowania dotychczasowych programów nauczania pod kątem kwalifikacji, jakie absolwent powinien uzyskać w czasie całego toku studiów, by był optymalnie przygotowany do kariery zawodowej” – pisała w ubiegłym tygodniu w „Rzeczpospolitej” minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. „Nowy system w większym niż do tej pory stopniu zobowiązuje i uczelnie, i wykładowców do odpowiedzialności za przyszłą drogę zawodową studentów. Obecnie niemal wszystkie szkoły wyższe (94 proc.) zmieniają programy studiów z myślą o tym, by absolwenci obok wymaganej, pogłębionej wiedzy teoretycznej (…) zdobywali też umiejętności i kompetencje praktyczne. By mieli kontakt z potencjalnymi pracodawcami i potrafili realnie oszacować wyzwania, jakie stawiają dzisiejsze, zmienne rynki pracy”.

Wiele lat temu taki system wprowadzono m.in. w Niemczech i w Holandii. Dzięki niemu bezrobocie wśród młodych jest tam blisko trzykrotnie niższe niż w Polsce, gdzie sięga 25 proc.

Zmiany idą więc w dobrym kierunku, choć należałoby spytać – jak zresztą w przypadku wielu działań obecnego rządu -dlaczego dopiero teraz?..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: