Polskie uczelnie państwowe egzystują na peryferiach światowej nauki.

Polskie uczelnie daleko w tyle za światowymi

tvn24.pl

Polskie uczelnie państwowe egzystują na peryferiach światowej nauki. Tak można sądzić studiując coroczne rankingi najlepszych uniwersytetów świata. W czołówce próżno bowiem szukać naszych szkół wyższych….- To, brutalnie mówiąc, też kwestia pieniędzy. Przecież ilość pieniędzy, która u nas idzie na naukę u nas, a ta która idzie na naukę w Japonii, w Stanach czy gdziejś indziej jest nieporównywalna. Nie da się z syrenki zrobić mercedesa. Nie ma cudów – mówi prof. Wojciech Nowak prorektor Collegium Medicum UJ…

…Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do 2020 roku zakłada, że w ciągu najbliższych lat „najlepsze polskie uczelnie będą rozpoznawalne w świecie”. Podobno to jest realne.

– Rankingi oceniają wartość naukową, a nie edukacyjną. Jeżeli zrozumiemy, że do prowadzenia badań potrzebna jest infrastruktura, to możemy być optymistami, bo mamy bardzo wiele pieniędzy europejskich na budowę tej infrastruktury – mówi prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego…..Choć z Unii Europejskiej na polską naukę w ciągu ostatniego roku popłynęło ponad miliard złotych, to jest jeszcze coś, co sprawia, że w światowych rankingach nie radzimy sobie najlepiej. To rozdrobnienie polskich uczelni, rozczłonkowanych na te medyczne, techniczne i humanistyczne, czyli sytuacja, która w przypadku takich gigantów jak Harvard czy Oxford jest nie do pomyślenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: