Polskie środowisko naukowe chce badać katastrofę

Kto wyłoży na ekspertyzę?

Piotr Falkowski –Nasz Dziennik, 4.04.2012

Polskie środowisko naukowe chce na poważnie zająć się badaniem przebiegu i przyczyn katastrofy na Siewiernym. Uczeni nie włączali się w tę sprawę, dopóki trwały prace oficjalnych organów. Kiedy jednak okazało się, że ich wyniki są wyraźnie niezadowalające i ułomne, a wiele pytań co do przebiegu lotu 10 kwietnia 2010 r. pozostało bez odpowiedzi, rozpoczęli starania o możliwość zajęcia się katastrofą.
Chociaż inicjatywy są całkowicie apolityczne i stoją za nimi uznani specjaliści i międzynarodowe autorytety w swoich dziedzinach, władze akademickie i organy podległe ministerstwu nauki milczą….

….

Ścieżki prawne
Problemem zespołu prof. Czachora jest brak drogi prawnej dla zgłoszenia ich pomysłu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyjmuje wnioski o granty albo w zakresie badań podstawowych (ogólnopoznawczych, bez bezpośrednich zastosowań), albo stosowanych. Ten projekt nie należy w oczywisty sposób do badań podstawowych. Nie ma też szans w drugiej grupie, ponieważ tam brany jest pod uwagę wymierny efekt ekonomiczny projektu. Pozostaje trzecia droga. Państwo może samo rozpisać konkurs na taki temat. Może to zrobić zarówno dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak i któreś z ministerstw. Naukowcy liczą tu na MON, które często ogłasza konkursy na grant „z dziedziny bezpieczeństwa państwa” w związku z różnymi potrzebami wojska (np. na kamizelki kuloodporne). Mógłby też na „Parametryczne modelowanie ostatnich sekund lotu i uderzenia o ziemię samolotu Tu-154M w Smoleńsku w dniu 10 kwietnia 2010 roku”. Tylko czy resort będzie chciał?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: