Poczuliśmy się obrażeni postępowaniem władz

Profesorowie chcą konferencji ws. Smoleńska. „Już 70 nazwisk”

tvn.24 5.04.2012

Grupa profesorów Uniwersytetu Warszawskiego, którym odmówiono publikacji w uczelnianym piśmie artykułu dotyczącego katastrofy smoleńskiej, złożyła protest do Senatu uczelni. – Poczuliśmy się obrażeni postępowaniem władz. A chodziło nam tylko o rozpoczęcie naukowej dyskusji – tłumaczą. I zapowiadają, że ze swoich planów badawczych nie zrezygnują, a o wynikach swoich prac poinformują podczas konferencji naukowej na temat katastrofy. Jak mówi w rozmowie z tvn24.pl prof. Lucjan Piela z wydziału chemii UW, przyjazd zapowiedziało już 70 profesorów….

…..Artykuł nie znalazł się jednak w najnowszym numerze akademickiego pisma, ponieważ jego redaktor – jednocześnie rzecznik prasowa UW – Anna Korzekwa nie zgodziła się na publikację. – Powód był tylko jeden. W naszym piśmie ukazują się teksty dotyczące przede wszystkim spraw związanych z funkcjonowaniem szkolnictwa wyższego, albo życia UW. Kiedy pada temat Smoleńska, to zawsze jest to w jakimś kontekście politycznym……Profesorowie odmowę publikacji potraktowali jako „chęć zamknięcia im ust oraz ograniczania wolności słowa na Uniwersytecie” i skierowali dwa listy, w których wyjaśnili powody swojego oburzenia – pierwszy do rektor uczelni, drugi do Senatu.
Teraz naukowcy czekają na odpowiedź…

..A profesor Piela dodaje, że uczonym zależało na rozpoczęciu dyskusji, a potraktowano ich w sposób obraźliwy.

Efekt badań – na konferencji 

Jak zaznacza, razem z kolegami nie zrezygnowali z wcześniejszych planów i nadal chcą w sposób „chłodny, naukowy” spojrzeć na katastrofę smoleńską. Nadal prowadzą swoje badania. Ich efekty chcą zaprezentować w październiku na międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej tej katastrofie. Udział zapowiedziało już 70 profesorów, w tym większość z sygnatariuszy listu do Senatu UW….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: