Regres w ocenie etosu szkoły akademickiej jest ponownie zauważalny.

Uniwersytet – często zapomniane dziedzictwo norm i obowiązków etycznych

serwis Wybory 2012 władz  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, 10.03.2012

…Historyczną próbę odnowienia etosu akademickiego podjęto w okresie przełomu solidarnościowego w latach osiemdziesiątych. We wszystkich wyższych uczelniach w naszym kraju doszło wówczas do zmian demokratycznych i swobodnej dyskusji. Była to reakcja i próba eliminacji utrwalonego w PRL-u politycznego systemu dyspozycyjności, konformizmu i nepotyzmu. Odnowa objęła powrót autonomii uczelni, wolne wybory władz, swobodę wypowiedzi, przygotowanie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, nowe statuty uczelni akademickich, streszczając się do zasady poszanowania prawdy. ..

…Na sympozjum „Etyka w środowisku akademickim” zorganizowanym w roku 1992, w przemówieniu wstępnym, profesor Jerzy Zieliński wyraził myśl: „Po odzyskaniu niepodległości czwarty już rząd RP boryka się ze spustoszeniami w gospodarce i psychice społecznej, pozostawionymi przez 44-letnie rządy komunistyczne. Dokonały one niemniejszych spustoszeń w nauce i szkolnictwie wyższym”. Pomimo upływu dwudziestu lat – ślady tego spustoszenia nadal są widoczne. Regres w ocenie etosu szkoły akademickiej jest ponownie zauważalny. W sferze nauki i edukacji w Polsce zachodzą wprawdzie nieustające zmiany, jednak zapomina się w nich o konieczności powrotu do standardowych wartości etosu pracownika nauki. Zmienia się struktura i warunki funkcjonowania uczelni, nie zawsze w kierunku pozytywnym………

…….Pracownicy naukowi podejmują pracę na kilku etatach, a wartości akademickie zostały zagrożone przez nadmierną komercjalizację edukacji wyższej. Narastają niekorzystne zjawiska w świadomości i postawach etycznych wewnątrz uczelni. Zapewne masowość edukacji wyższej jest jedną z głównych przyczyn transformacji uniwersytetu z „świątyni nauki” w „zawodową” szkołę wyższą. Coraz szersza współpraca z uczelniami zagranicznymi zapowiada rywalizacje o środki niezbędne do prowadzenia statutowej działalności naukowej i edukacyjnej. Są to nieznane dotąd zjawiska i wyzwania. W ostatnich kilku latach powszechne stały się apele środowiska uniwersyteckiego o poszanowanie etosu akademickiego, o powrót do dobrych obyczajów w kształceniu i badaniach….

…….Przedstawiając powyższy szkic przypominający podstawowe zasady etosu moralnego uczelni wyższych – pragniemy zwrócić uwagę na potrzebę ponowienia dyskusji na ten temat. Uważamy, iż nasze środowisko nadal i ponownie zagrożone jest relatywizmem etycznym i cechami konformizmu niezgodnymi z wartościami tegoż etosu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: