Obywatele Rzeczypospolitej, przypominają o jej dobru wspólnym: edukacji młodego pokolenia

Rządzący i rządzeni

Andrzej Nowak –  Rzeczpospolita, 5.04.2012

Protest głodowy w obronie nauki historii w szkołach wspiera coraz więcej środowisk fachowych, które trudno zredukować do wygodnego pojęcia „pisowskiej dziczy” – pisze historyk

Trwająca 12 dni (19-30 marca) krakowska głodówka grupy kilku działaczy opozycji demokratycznej z lat 80. zwróciła wreszcie uwagę części opinii publicznej, a nawet niektórych polityków na dwa problemy: miejsca historii w nauczaniu młodych Polaków oraz programowego kształtu całego systemu edukacji..

..W tej sprawie występują zgodnie, ponad podziałami politycznymi, najbardziej kompetentni i uznani polscy historycy. Niezależnie od tego, na kogo głosują w wyborach parlamentarnych, nie są narzędziami PO, PiS, PSL czy SLD. Wszyscy poważnie traktujący swój zawód są służkami jednej muzy: Clio. Wszyscy występują zarazem nie tylko jako historycy, ale również jako obywatele Rzeczypospolitej, przypominając o jej dobru wspólnym: edukacji młodego pokolenia..

….Oczywiście potrzebne są zmiany o wiele poważniejsze, znacznie szersza dyskusja o wyprowadzeniu nie tylko historii, ale całego nauczania ogólnokształcącego ze spirali katastrofy, na którą wprowadziły je już reformy ministra Handkego (z rządu AWS), zaś reforma minister Hall przyspieszyła tylko (choć dramatycznie) ten proces. Warto zauważyć, że pod względem liczby godzin jeszcze bardziej niż historia na owej reformie tracą tak oczywiście ważne dla naszych dzieci przedmioty jak geografia, chemia, biologia, fizyka.

Historycy patrzą w przyszłość

Maciej Walaszczyk- Nasz Dziennik, 6.04.2012

….Obywatelska komisja edukacji
Byli działacze opozycji antykomunistycznej z Krakowa podjęli się również organizacji Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej. – Pierwsze spotkanie planujemy na połowę maja. Organizujemy biuro, które zajmie się działalnością komisji. Zapraszamy do współpracy naukowców i pedagogów. Naszym celem jest przygotowanie alternatywnego projektu zmian w systemie edukacji i programach nauczania – tłumaczy Adam Kalita.
Powstanie również nowa strona internetowa, za pośrednictwem której zbierane będą masowo podpisy przeciw zmianom w szkolnictwie……Do wielkiego protestu oświatowego pod hasłem „Stop fabrykom idiotów” przygotowują się również organizacje zaangażowane w akcję „Strajk szkolny”.
– Mamy na razie deklaracje z około 50 szkół, które chcą wziąć udział w proteście. ….Celem jest oczywiście wstrzymanie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzanej reformy oświatowej oraz zmuszenie rządu do rozpoczęcia poważnej debaty publicznej na temat przyszłości polskiej edukacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: