Potrzebna debata o sposobie kształcenia

Prof. Nowak: Potrzebna debata o sposobie kształcenia

stefczyk.com 15.04.2012

MEN działa tak, jakby chciał przywiązać człowieka do danej profesji na całe życie – mówi portalowi Stefczyk.info prof. Andrzej Nowak, protestujący przeciwko zmianom podstawy programowej.

Stefczyk.info: W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata dotycząca nauczania historii oraz zmiany podstawy programowej, jaką wprowadził MEN. Taka debata jest potrzebna?
Prof. Andrzej Nowak: Cieszę się, że z inicjatywy Prezydenta dochodzi do tego spotkania. Debatę traktuję jako odpowiedź na serię protestów, które rozpoczęły się na przełomie 2008 i 2009 roku, gdy MEN wprowadził nową podstawę programową. Akcje nasiliły się w tym roku, gdy nowa podstawa wchodzi do liceów bez żadnych zmian, mimo protestów środowiska historyków.
Jakie nadzieje i oczekiwania wiąże Pan ze spotkaniem u Prezydenta?

Środowisko historyczne, ludzie protestujący, rodzice i uczniowie wyrażający swoje zaniepokojenie chcą przede wszystkim szybkich zmian dotyczących tej klasy, która rozpoczyna liceum w najbliższym czasie. Chcemy zmniejszenia negatywnych skutków podstawy programowej…Trzeba zacząć rozmowę o filozofii reformy MEN. Ona zniszczyła ogólnokształcący charakter szkoły. Zmiany w podstawie programowej nie dotyczą tylko historii, ale też wielu innych przedmiotów. Fizyka np. została przez MEN jeszcze bardziej okrojona. Negatywne zmiany dotyczą chemii, geografii, biologii. Jest wiele przedmiotów, które są ofiarą tej zmiany…..To przeczy tendencjom w edukacji na całym świecie. Współczesna edukacja nakazuje przygotowywanie ludzi do życia w zmieniających się warunkach. Trzeba kształcić więc ludzi, którzy są w stanie czerpać z różnych gałęzi wiedzy i obszarów. MEN działa z kolei tak, jakby chciał przywiązać człowieka do danej profesji na całe życie. Chcesz być chemikiem, to już od 15. roku życia ucz się tylko chemii. To przeczy zasadzie ogólnego kształcenia, jakie realizowane było przez licea.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: