Projekt systemu INDECT jest monitorowany pod względem etycznym ?

AGH nie przerywa prac nad projektem systemu INDECT

PAP, 16.04.2012

Akademia Górniczo – Hutnicza nie przerywa  prac nad projektem systemu INDECT, który ma się przyczynić do podniesienia bezpieczeństwa i pomóc w wykrywaniu niebezpiecznych zdarzeń. To jest projekt badawczy, czy zostanie on wdrożony, zobaczymy – mówił w poniedziałek rektor AGH prof. Antoni Tajduś.

W piątek rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak poinformowała, że ani policja, ani MSW nie będą uczestniczyć w pracach nad projektem systemu INDECT. PiS – jak poinformowały w poniedziałek posłanki partii Izabela Kloc i Barbara Bubula –  złożyło wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych ws. tego projektu.

…..Zdaniem naukowców z AGH podejrzliwość wobec INDECT rodzi się na fali sprzeciwu wobec ACTA, choć te dwie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego, ale ludzie są wyczuleni na wszystko, co dotyczy służb i Internetu..

..Naukowcy podkreślali, że dużą uwagę przywiązują do etycznej strony tego projektu. „Żaden projekt z kilkuset realizowanych na uczelni nie jest tak monitorowany pod względem etycznym i pod kątem przestrzegania praw człowieka” – mówił rzecznik uczelni Bartosz Dembiński. „Każdy kto chce, może przyjść na AGH i zapoznać się z tym projektem” – podkreślił rektor prof. Tajduś.

Prorektor ds. nauki Tomasz Szmuc powiedział, że projekt zostanie rozliczony przez Komisję Europejską. …W tworzenie „Inteligentnego systemu informacyjnego wspierającego obserwację, detekcję i wyszukiwanie na potrzeby bezpieczeństwa obywateli w środowiskach miejskich” zaangażowanych jest 17 podmiotów – uczelni, instytucji i firm europejskich. Uczestniczą w nim naukowcy z Niemiec, Anglii, Francji i Hiszpanii, a AGH koordynuje projekt. Na jego realizację przeznaczono 15 mln euro, z czego 75 proc. pochodzi ze środków UE.

Stanowisko INDECT w kwestiach etycznych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: