Obecny system jest niezgodny z prawem, sprzeczny z konstytucją, dyskryminuje uczelnie niepubliczne

Rektorzy grożą Kudryckiej sądem

Artur Grabek , Rzeczpospolita, 17.04.2012

Uczelnie niepubliczne myślą o pozwie zbiorowym. Powód? Dyskryminacja przy podziale publicznych pieniędzy

Środowisko prywatnych szkół wyższych zaostrza stanowisko w sprawie finansowania edukacji. To reakcja na bezczynność i bezprawne działanie rządu – od kilku lat minister nauki i szkolnictwa wyższego nie wydał rozporządzenia umożliwiającego prywatnym uczelniom ubieganie się o dotację z budżetu. Tym razem sprawa może trafić do sądu.

O modelu finansowania uczelni środowisko akademickie będzie dyskutować z przedstawicielami MNiSW w najbliższy piątek – na konferencji organizowanej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dziś budżetowe dotacje dostają tylko uczelnie publiczne. Stanowisko sektora uczelni niepublicznych jest jasne. – Obecny system jest niezgodny z prawem, sprzeczny z konstytucją, dyskryminuje uczelnie niepubliczne – mówi „Rz” prof. Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ i prezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji PKPP Lewiatan. ….

Uczelnie niepubliczne mają też dostęp na równych zasadach do puli środków w otwartych konkursach, a także uzyskują finansowanie badań naukowych – twierdzi Loba.  I zaznacza, że finansowanie budżetowe musi mieć coraz bardziej charakter projakościowy, a nie automatyczny.

Tyle że o takim modelu mówią także rektorzy uczelni niepublicznych. Ich zdaniem obecny system oparty na liczbie studentów obniża poziom kształcenia, bo uczelnie publiczne skupiają się głównie na wzroście ich liczby zamiast zwiększaniu aktywności w zakresie badań naukowych i współpracy z gospodarką….

W roku akademickim 2010/2011 przychody uczelni publicznych wyniosły ponad 16,5 mld zł, z czego zdecydowaną większość stanowiły dotacje. Przychód z tytułu sprzedaży prac i usług badawczych wyniósł ok. 300 mln zł. – Finansowanie uczelni powinno być oparte na jakości, a jej wzrost jest możliwy tylko w warunkach konkurencji. Dotacja powinna być kierowana do uczelni, które zapewniają dobrą jakość kadry, proces kształcenia i w rezultacie ich absolwenci dobrze radzą sobie na rynku pracy – przekonuje Pomianek.

Uczelnie nie domagają się dodatkowych pieniędzy, ale modelu, w którym budżet finansuje edukację, w ramach posiadanych środków, bez względu na to, czy oferta pochodzi od uczelni publicznej czy niepublicznej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: