Projekty badawcze są rozliczane, ale rzadko ocenia się ich faktyczne, merytoryczne rezultaty

Badanie: polscy naukowcy unikają projektów o wysokim ryzyku

PAP – Nauka w Polsce,20.04.2012

Polscy naukowcy i przedsiębiorcy rzadko realizują projekty badawcze, którym towarzyszy wysokie ryzyko – wynika z przedstawionych w czwartek w Warszawie badań Ośrodka Przetwarzania Informacji – Instytutu Badawczego (OPI).

Badanie dotyczące zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi – przeprowadzone na zlecenie OPI – pokazało, że uzyskanie dofinansowania na inicjatywy ryzykowne, a potencjalnie przełomowe, uniemożliwiają zwłaszcza biurokratyczne procedury. „Projekty badawcze są rozliczane, ale rzadko ocenia się ich faktyczne, merytoryczne rezultaty” – napisali autorzy raportu….

„Ponieważ polscy sponsorzy publiczni nie mają ani sprecyzowanych oczekiwań związanych z merytorycznymi wynikami finansowanych badań, ani zasobów odpowiednich do weryfikacji stopnia osiągnięcia deklarowanych celów, koncentrują się na formalnych rozliczeniach” – ocenili eksperci.

Ich zdaniem narzucony sposób realizacji przedsięwzięć, konieczność m.in. sztywnego przestrzegania harmonogramu nie zostawia miejsca na elastyczność, konieczną w razie pojawienia się nieprzewidzianych efektów badań…..

Zdaniem Maćkowskiego prowadzeniem biznesu w otoczeniu uniwersytetu powinni zajmować się młodzi doktoranci, którzy po ukończeniu studiów doktoranckich mogą założyć własną firmę. „To są ludzie, których trzeba przygotować, by byli w stanie wyjść poza bramę uniwersytetu. Na uczelni nie potrzebujemy przecież wszystkich doktorów, których wypromujemy” – przekonywał.

Według niego na polskich uniwersytetach jest zbyt wielu profesorów, którzy tą samą tematyką zajmują się od lat 20 czy 30

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: