Pracujemy nad systemem monitorowania dorobku pracowników naukowych

Uczelnie walczą z pisaniem metodą kopiuj-wklej

Barbara Szymańska, Rzeczpospilta , 10.05.2012

Otwarty dostęp do zasobów naukowych pomoże wykrywać plagiaty

Skuteczna polityka antyplagiatowa była tematem seminarium, które wczoraj zorganizowała Fundacja Fresnela promująca ideę poszanowania praw autorskich i firma Plagiat.pl..

Andrzej Kurkiewicz z Ministerstwa Nauki zapewniał, że ministerstwo z uwagą podchodzi do kwestii ochrony własności intelektualnej.

– Trwają rozmowy w sprawie otwartego dostępu do zasobów naukowych. Pełna przejrzystość dorobku naukowego w skali kraju będzie sprzyjała  wykrywaniu naruszeń. Pracujemy nad systemem monitorowania dorobku pracowników naukowych wraz z bazami danych….

20 uczelni i wydziałów otrzymało tytuł „walczących z plagiatami”

PAP – Nauka w Polsce,10.05.2012

17 uczelni wyższych i 3 wydziały otrzymały w środę certyfikaty „Uczelnia walcząca z plagiatami” i „Wydział walczący z plagiatami”. „Plagiatowanie to straszliwie niedoceniana bolączka polskiej edukacji” – powiedział PAP dr Sebastian Kawczyński.

„W Polsce rozwiązanie problemu plagiatowania jest zadaniem samych uczelni. Uczelnie są niezależne, dlatego państwo nie może – tak jak na Słowacji – stworzyć centralnego rejestru prac dyplomowych” – powiedział PAP prezes zarządu firmy Plagiat.pl dr Sebastian Kawczyński…..

Nagrodzone certyfikatem uczelnie i wydziały kontrolują powstające u nich prace licencjackie i magisterskie pod kątem niesamodzielności. Komputerowy system porównuje tekst pracy z zasobami internetu i bazy prac oraz publikacji, którymi wymieniają się szkoły. Następnie wskazuje fragmenty, które pokrywają się z innymi tekstami lub są z jakiegoś innego powodu podejrzane.

Certyfikaty uczelniom i wydziałom walczącym z plagiatami wręczono w środę podczas seminarium „Skuteczna polityka antyplagiatowa – modele rozwiązań instytucjonalnych”. Seminarium zorganizowała Fundacja im. Fresnela i firma Plagiat.pl. Patronem medialnym była Polska Agencja Prasowa.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: