Polska nauka jedzie ekspresem nabierającym coraz większej prędkośc

Kudrycka – jesteśmy w czasach przełomu w polskiej nauce

PAP – Nauka w Polsce, 14.05.2012

Jesteśmy w czasach ogromnego przełomu, przełomu w polskiej nauce, wsiedliśmy do ekspresu nabierającego coraz większej prędkości – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka w trakcie otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach….

„Już w 2010 roku osiągnęliśmy nieomalże średnią unijną w zakresie wydatków ze środków publicznych na badania i rozwój. Średnia unijna z wydatków publicznych to jest 0,27 proc. PKB, a w Polsce w 2010 roku było to 0,26 proc. PKB środków publicznych adresowanych na badania i rozwój” – powiedziała minister. Dodała, że w 2011 roku ta średnia unijna może zostać przekroczona,

„To nie jest tylko stały wzrost finansowania z budżetu krajowego, ale przede wszystkim ogromna liczba inwestycji” – mówiła. Dodała, że dotąd zakontraktowano z programów operacyjnych i funduszy krajowych 18,6 mld zł na nowe inwestycje w sferze badań i rozwoju, a przede wszystkim w nowe laboratoria badawcze i nowe obiekty służące badaniom. „Dzięki temu buduje się, zostało wybudowanych lub jest wyposażanych 1416 projektów, co świadczy o największej skali inwestycji w historii Polski” – powiedziała Kudrycka.

W badania z zakresu nauk technicznych zainwestowano ponad 7 mld zł, a niemalże 4 mld zł w nauki eksperymentalne i przyrodnicze.

Kudrycka dodała, że finansowane są biblioteki cyfrowe, systemy informatyczne, komputery o dużej mocy. „Można powiedzieć, że dzięki tym inwestycjom stwarzamy znakomitą infrastrukturę do poprawy jakości badań i także do zrealizowania tego, co jest naszym marzeniem – wyprodukowania polskich (…) nowoczesnych technologii. I mamy już pierwsze efekty, efekty inwestowania w badania i rozwój” – powiedziała w trakcie otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: