By stworzyć model pracy dydaktycznej oparty na interaktywnej pracy studenta i nauczyciela – tutora

Uczelnie docenią za jakość

Artur Grabek – Rzeczpospolita,  15.05.2012

Resort nauki opracuje system uzależniający finansowanie szkół wyższych m.in. od efektów ich pracy. System podziału budżetowych pieniędzy dla uczelni publicznych od przyszłego roku może być oparty na kryteriach jakościowych, a nie ilościowych jak teraz  – dowiedziała się „Rz”. Taka zmiana ma szanse skutecznie zreformować system szkolnictwa wyższego i podnieść jakość kształcenia….

….- W najbliższym czasie chcemy rozpocząć dyskusję na temat kryteriów, które decydowałyby o nowym podziale środków. Zależy nam, aby jakościowy system finansowania uczelni zaczął funkcjonować już od przyszłego roku  – deklaruje w rozmowie z „Rz” wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński….

…Dziś zdecydowana większość publicznych pieniędzy, jaka trafia do uczelni, zależy jedynie od liczby studentów, których kształcą. Budżet państwa co roku łoży na uczelnie kwoty przekraczające 10 mld zł. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, chcąc rozpocząć jakościowe zmiany, w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym przewidziało dodatkowe dotacje dla tych kierunków studiów, które zostaną najlepiej ocenione przez Polską Komisję Akredytacyjną. Są to jednak pieniądze nieadekwatne do sum, jakie płyną do uczelni w ramach ich finansowania przez państwo…..

…Na czym te zmiany programowe będą polegały, wyjaśnia prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.  – Programy studiów zostaną tak skonstruowane, by stworzyć model pracy dydaktycznej oparty na interaktywnej pracy studenta i nauczyciela  – tutora. Sprowadzać się to będzie m.in. do tego, że zamiast wykładów ex cathedra, nauczyciel akademicki powinien więcej dyskutować ze studentami i doprowadzać do odkrywania przez nich samych ich talentów i predyspozycji  – mówi prof. Banyś..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: