Zabiegi habilitacyjne

Uniwersytet Wrocławski zakładem kadry chronionej

Tomasz Wysocki – Gazeta Wyborcza- Wrocław, 21.05.2012

Na Uniwersytecie Wrocławskim adiunkci z wieloletnim stażem dostali dodatkowe osiem lat na zrobienie habilitacji. Takie prawo daje im nowy zapis w statucie uczelni. – Uniwersytet zmieni się w zakład pracy chronionej, przechowalnię dla niewydolnych naukowców – krytykuje prof. Ludwik Turko z Wydziału Fizyki i Astronomii.Zmiany w statutach uczelni wymusiła nowa Ustawa o szkolnictwie wyższym, która wejdzie w życie w październiku 2013 r. Daje ona naukowcom na etacie adiunkta najwyżej osiem lat na zdobycie stopnia doktora habilitowanego. Dotąd uczelnie same określały czas na zrobienie habilitacji. Na Uniwersytecie Wrocławskim adiunkt miał na to dziesięć lat z opcją przedłużenia o kolejne dwa, ale tylko w wyjątkowej sytuacji. Ten przepis nie jest jednak rygorystycznie przestrzegany. Na uczelni jest sporo adiunktów, którzy nawet w ciągu kilkunastu lat nie napisali habilitacji. Dokładne określenie czasu, jaki na to mają, pozwoli na ograniczenie zjawiska „wiecznych doktorów”…..

….Na uniwersytecie pracuje 1024 adiunktów, w tym 667 na umowach na czas nieokreślony. W tym roku stopnie doktora habilitowanego powinny uzyskać 296 osoby. Jeśli nie spełniły tego warunku, to umowa z nimi powinna być rozwiązana albo powinny być przesunięte na etat wykładowcy. – Nowy zapis w statucie daje im co najmniej kolejne sześć lat spokojnego trwania na uczelni – ironizuje prof. Turko.

Przyjętego rozwiązania broni prof. Ryszard Cach, prorektor ds. dydaktycznych: – Nie chcemy, aby o polityce kadrowej na uczelni decydował kalendarz. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, kiedy trzeba rozwiązać z kimś umowę z automatu, choć jest dobrym naukowcem i dydaktykiem, a tylko nie napisał habilitacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: