Wydatki na badania w Polsce wzrosną dzięki reformom

Kudrycka: wydatki na badania w Polsce wzrosną wraz reformami

Anna Wróbel-PAP – Nauka w Polsce, 1.06.2012

Wydatki na badania w Polsce wzrosną dzięki reformom, które ruszyły pod koniec 2010 roku – zapewniła w czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, odpierając krytykę Polski przez KE za niski poziom wydatków na badania i rozwój.

Kudrycka wskazała, że Komisja Europejska, która w środę wytknęła Polsce jedne z najniższych w UE wydatków na badania i rozwój, opierała się na danych za 2010 rok. Wówczas – jak zauważyła KE – wydatki te kształtowały się w Polsce na poziomie 0,74 proc. PKB.

Natomiast pod koniec 2010 roku weszły w życie reformy – tłumaczyła minister. „Finansowanie podąża za reformami; zwiększone finansowanie z budżetu mieliśmy dopiero w 2011 roku, więc nie dziwi mnie to, że KE wskazuje, iż finansowanie badań i rozwoju w Polsce w 2010 roku było bardzo niskie” – mówiła Kudrycka.

Zgodziła się ona z oceną KE, zawartą w ogłoszonych w środę rekomendacjach gospodarczych, że współpraca między nauką a przemysłem jest w Polsce słaba……

……W ocenie ogłoszonej w środę KE napisała, że Polska ma jedne z najniższych w UE wydatków na badania, słabą współpracę nauki z przemysłem i w rezultacie niską innowacyjność. W średnim okresie Polska musi „przerzucić się na wzrost napędzany innowacjami” – uznała KE.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: