Roku więzienia w zawieszeniu i kar finansowych żąda prokurator dla b. rektora Śląskiej Akademii Medycznej

Prokurator żąda kary więzienia dla byłego rektora ŚAM

onet.pl 6.06.2012

Roku więzienia w zawieszeniu i kar finansowych żąda prokurator dla b. rektora Śląskiej Akademii Medycznej prof. Tadeusza W. Razem z dwojgiem byłych współpracowników jest on oskarżony m.in. o wielomilionową niegospodarność i przekroczenie uprawnień.

Obrona chce uniewinnienia.

Według śledczych na niegospodarności dawnych władz uczelnia straciła 47,7 mln zł. Główny wątek dotyczy kredytów zaciągniętych na budowę Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu (ACM).

We wtorek Sąd Okręgowy w Katowicach wysłuchał mów końcowych oskarżenia i obrońców w procesie, który toczył się od października 2009 r. Poza prof. W. na ławie oskarżonych zasiedli Adam S., który był dyrektorem uczelni, i Stefania B., która pełniła w niej funkcję kwestora. Od początku nie przyznawali się do winy.

Prokurator Agnieszka Wichary wniosła o uznanie wszystkich oskarżonych za winnych i wymierzenie każdemu kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Domaga się, by sąd zobowiązał ich do częściowego naprawienia szkody – b. rektora w wysokości 1 miliona złotych, a pozostałych po 500 tys. zł. Oskarżenie chce też wymierzenia im grzywien – po 50 tys. zł prof. W. i Adamowi S. oraz 10 tys. zł Stefanii B……..- To nie mieści się w głowie, że osoba, która przez kilkadziesiąt lat działa na rzecz dobra uczelni, miałaby nagle działać ze szkodą dla niej i siebie – powiedział obrońca prof. W. Mariusz Orliński. Argumentował, że obejmując funkcję rektora W. stał na rozdrożu – zaniechać realizacji ACM czy też spróbować kontynuować tę inwestycję i nie stracić pozwoleń na budowę. W opinii adwokata, rektor miał dokumenty potwierdzające, że inwestycja powinna być kontynuowana.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: