Nauka to biznes, a nie tylko pole służące do robienia badań i publikowania ich wyników bez brania pod uwagę, co z tego może mieć kraj, który je finansuje

Prof. Nowiński: Polska może stać się centrum innowacyjności

PAP – Nauka w Polsce, 16.06.2012

Polska ma ogromy potencjał do rozwoju badań naukowych i może stać się centrum innowacyjności w Europie, a nawet na świecie – przekonywał w czwartek światowej sławy badacz prof. Wiesław Nowiński na sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii….

Jak wyjaśnił, Polska ma ogromy potencjał do tworzenia sieci inkubatorów high-tech, bo nasze społeczeństwo należy do najlepiej wykształconych w Europie, mamy bardzo utalentowaną młodzież, która zdobywa nagrody w międzynarodowych konkursach naukowych, a ponadto ciągle jesteśmy krajem stosunkowo tanim, np. w porównaniu z Niemcami.

Badacz zaznaczył zarazem, że aby zrealizować ten projekt konieczne jest przede wszystkim przystosowanie prawa, które uczyniłoby z Polski najbardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców i inkubatorów wysokich technologii kraj w Europie, a nawet na świecie. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie podatków – firmy high-tech powinny płacić bardzo niskie podatki lub w ogóle być od nich zwolnione, w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz ogólnie o stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów….

…Jego zdaniem, niezbędna jest zmiana mentalności polskich naukowców odnośnie komercjalizacji wyników badań. „Nauka to biznes, a nie tylko pole służące do robienia badań i publikowania ich wyników bez brania pod uwagę, co z tego może mieć kraj, który je finansuje. Jest to olbrzymi potencjał, którzy odpowiednio zagospodarowany i wykorzystany może przynieść ogromne dochody” – powiedział specjalista. Podkreślił, że nawiązanie kontaktów z przemysłem i przekonanie go do swojego projektu powinno być inicjatywą naukowca, a nie odwrotnie…….

……Dla polskich naukowców ciągle ważniejsze są jednak publikacje niż patent. „Problemem jest ciągle kwestia mentalności polskich naukowców – podejście do komercjalizacji wyników badań czy świadomość w zakresie roli ochrony własności intelektualnej” – ocenił obecny na sejmowej komisji Marcin Kardas z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: