Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej będzie budować ruch społeczny

OKEN kontra MEN

Nasz Dziennik, 19.06.2012

Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej będzie budować ruch społeczny, którego celem jest powstrzymanie szkodliwej dla szkół i uczniów rządowej reformy systemu edukacji, którą wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym celu tworzone będą w całym kraju koła OKEN.

Powstanie Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej było reakcją na rządową reformę szkolnictwa, która m.in. ogranicza naukę historii w szkołach średnich. Z tego powodu prowadzony był nawet protest głodowy, który zainicjowali działacze dawnej opozycji solidarnościowej z Krakowa. Uczestnicy głodówki i osoby ich wspierające postanowiły zawiązać OKEN, aby przy jej pomocy zatrzymać szkodliwe „reformy” w szkolnictwie. Cele i strategię działania Komisji przedstawiono podczas wczorajszej konferencji w Warszawie.
Profesor Włodzimierz Suleja, przewodniczący OKEN, podkreślił, że wokół Komisji będzie budowany szeroki ruch społeczny. Ma to się odbywać m.in. poprzez tworzenie kół Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej w terenie. „Koła OKEN mogą być tworzone w lokalnych społecznościach: przy szkołach publicznych i niepublicznych, szkołach wyższych, parafiach, w lokalnych środowiskach. Wszędzie tam, gdzie znajdą się ludzie chcący wywrzeć wpływ na pozostającą całkowicie poza kontrolą społeczną sferę edukacji. Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej stworzy i udostępni narzędzia służące do tej kontroli” – głosi oświadczenie, które odczytał prof. Suleja….

…Członkowie OKEN apelują do wszystkich organizacji społecznych, którym leży na sercu los polskiej szkoły, o aktywne włączenie się w jej prace. – Chcemy, aby Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej stała się miejscem, w którym wypracowano by wspólne stanowisko w sprawie zmian w polskiej oświacie i sposobów jej naprawy – powiedział Adam Borowski z sekretariatu OKEN, jeden z uczestników marcowego protestu głodowego w obronie nauki historii w szkołach.
Jednak, żeby rozpocząć rozmowy z różnymi środowiskami, należy określić system wartości, jaki wyznają członkowie tej organizacji. Został on zawarty w ogłoszonej również wczoraj deklaracji. „OKEN zamierza działać w oparciu o podstawowe, uniwersalne wartości, które ukształtowały polską wspólnotę narodową. Pragniemy, aby polskie szkoły kształtowały wśród uczniów postawy ludzi zakorzenionych w ojczystej historii, szanujących i ceniących dokonania naszych przodków, pozbawionych kompleksów w stosunku do cudzoziemców” –

OBYWATELSKA KOMISJA EDUKACJI NARODOWEJ

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: