Ustawa o szkolnictwie wyższym w wyborczej praktyce

Wielki spór na Uniwersytecie. Rozwiąże go ministerstwo?

Gazeta Wyborcza- Wrocław, Tomasz Wysocki, 28.05.2012

Czy prof. Jerzy Juchnowski został dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego zgodnie z prawem? Prof. Beata Ociepka, wykładowca wydziału, uważa, że nie miał prawa na to stanowisko nawet kandydować. Jej protesty odrzuciły instancje uczelniane, zwróci się więc do Ministerstwa Nauki.

W kwietniu rada Wydziału Nauk Społecznych wybrała prof. Jerzego Juchnowskiego na kolejną kadencję na stanowisko dziekana. Jego jedynym kontrkandydatem był prof. Mirosław Dymarski. Jednak według przepisów rektor, prorektorzy, dziekani i prodziekani nie mogą być wybierani do pełnienia tych funkcji więcej niż na dwie następujące po sobie kadencje.

Tymczasem prof. Juchnowski po raz pierwszy został wybrany w czerwcu 2007 r., kiedy w połowie kadencji zrezygnował z tej funkcji dr hab. Andrzej Czajowski, a potem na czteroletnią kadencję w 2008 r…

…Według prof. Beaty Ociepki z Instytutu Studiów Międzynarodowych prof. Juchnowski nie miał prawa kandydować ponownie na dziekana. – Ustawa o szkolnictwie wyższym i statut Uniwersytetu nie pozostawiają wątpliwości, jak liczy się kadencję władz uniwersyteckich i wydziałowych. Profesor Juchnowski sprawował funkcję w czasie dwóch poprzednich kadencji, zatem nie mógł startować w wyborach po raz trzeci – tłumaczy prof. Ociepka.

Protest w tej sprawie z wnioskiem o unieważnienie wyborów dziekana skierowała do Uczelnianej Komisji Wyborczej. Ta jednak go odrzuciła, uznając, że za pierwszym razem prof. Juchnowski nie był dziekanem przez pełną kadencję i nie powinno się jej liczyć…..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: