Plagiat Jerzego Eidera stał się międzynarodową aferą

Habilitacja prof. Jerzego Eidera z US będzie unieważniona?

Gazeta Wyborcza Szczecin, 20.07.2012

Odebranie tytułu Eiderowi (dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia na Uniwersytecie Szczecińskim) sugeruje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pisze piątkowy „Kurier Szczeciński”
Dlaczego? Jak podaje dziennik, według resortu naukowiec w swojej pracy habilitacyjnej „dopuścił się plagiatu i fałszerstwa naukowego”. Pismo w tej sprawie skierowane zostało do Wyższej Komisji Atestacyjnej Republiki Białorusi – bo w tym właśnie kraju bronił swojej pracy habilitacyjnej Jerzy Eider (w Akademii Kultury Fizycznej i Sportu). I to do urzędników białoruskich należy decyzja w tej sprawie.

Eider wraca na Białoruś

Serwis Kuriera Szczecińskiego 19.07.2012

Szczecin. Plagiat Jerzego Eidera, dziekana wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia US, stał się międzynarodową aferą, która sięgnęła Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Białorusi. Ambasady obu krajów pośredniczą w korespondencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Wyższą Komisją Atestacyjną Republiki Białorusi dotyczącej uruchomienia procedury unieważnienia habilitacji uzyskanej przez szczecińskiego naukowca na uczelni w Mińsku.

Polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sugeruje odebranie tytułu profesorowi Eiderowi z dwóch powodów: wykładowca w swojej pracy habilitacyjnej dopuścił się plagiatu i fałszerstwa naukowego. To, zdaniem członków Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich działającego przy MNiSW , wystarczający powód, by Wyższa Komisja Atestacyjna Republiki Białorusi zainteresowała się sprawą i rozpoczęła działania unieważniające habilitację. Pismo podpisane przez podsekretarz stanu Darię Lipińską-Nałęcz, zostało skierowane oficjalną drogą poprzez MSZ do przewodniczącego białoruskiej Komisji Anatolija Aleksandrowicza Afanasjewa……. Kiedy pisał habilitację obowiązywała jeszcze tzw. konwencja praska zawarta w 1972 r. pomiędzy Polską a ZSRR. Zgodnie z tą umową, polscy pracownicy naukowi mogli zdobywać kolejne stopnie i tytuły naukowe za wschodnimi granicami Polski. Stopnie te były uznawane zarówno w kraju, gdzie odbyła się obrona jak i w naszym. Co ciekawe, w przeciwieństwie do prac napisanych i obronionych na Zachodzie, tych nie trzeba było nostryfikować.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: