Ministerstwo Nauki oskarżane o rozbijanie rodzin akademickich !

Uczelnie rozbijają rodziny. Przez Ministerstwo Nauki

Tomasz Wysocki, Gazeta Wyborcza – Wrocław, 28.07.2012
W szkołach wyższych trwają kadrowe ruchy wymuszone przez Ministerstwo Nauki, które wzięło się za walkę z nepotyzmem na uczelniach. Do października muszą one wyeliminować sytuacje, w których np. rodzice są przełożonymi swoich dzieci.
We wprowadzonej rok temu Ustawie o szkolnictwie wyższym zapisano, że między nauczycielem akademickim a jego bliskim pracującym na tej samej uczelni nie może być podległości służbowej.

Oznacza to, że kierownicy instytutów, zakładów naukowych i katedr nie mogą być przełożonymi osób z ich rodziny. Zakaz dotyczy m.in. rodzeństwa, dzieci i małżonków. Nowe zasady zatrudniania nie obejmują natomiast rektora, prorektorów i dziekanów. Regulacje te wprowadzono w reakcji na zarzuty, że rodziny szefów jednostek naukowych zatrudniane są na uczelniach dzięki pokrewieństwu, a nie na podstawie dorobku naukowego.

Ustawa nie precyzowała, w jaki sposób szkoły wyższe mają realizować przepisy. Zapisano w niej tylko, że mają czas do października 2012 roku na ich wprowadzenie.

Spośród wrocławskich szkół wyższych najwięcej przypadków powiązań rodzinnych między wykładowcami było na Akademii Medycznej……Prof. Piotr Szyber: – Wypełniliśmy nakaz ustawy, ale nie kryję, że nie podoba mi się ona, bo jest z gruntu niesprawiedliwa. Ogranicza możliwość podjęcia pracy w wybranej jednostce tylko z powodu powiązań rodzinnych. Liczę na to, że wkrótce trafi do Trybunału w Strasburgu i zostanie unieważniona. Oczywiście powiązania rodzinne pracowników w jakiejkolwiek instytucji, nie tylko na uczelni, to zawsze kwestia drażliwa. Jednak każdą z takich spraw powinno się rozstrzygać indywidualnie.

Chirurg przekonuje, że na Akademii Medycznej powiązania rodzinne przy zatrudnianiu nowych pracowników nie mają wielkiego znaczenia. Na stanowiska adiunktów i asystentów organizowane są kilkuetapowe konkursy, a kandydatów ocenia wiele osób….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: