Na każdy ruch ustawodawcy naukowcy wymyślą kolejny unik

Rodziny na uczelniach? To nie problem numer jeden

Klaus Bachmann – Gazeta Wyborcza Wrocław, 30.07.2012

Do rozwiązania kluczowych kłopotów szkół wyższych nie są potrzebne zakazy wymierzone w nepotyzm, ale działania wymuszające konkurencję. Problemem nie jest zatrudnianie spokrewnionych ze sobą dobrych naukowców, tylko to, że kiepscy zatrudniają równie słabych – pisze Klaus Bachmann…..

….Nowa Ustawa o szkolnictwie wyższym, która wprowadza zakaz podległości służbowej członków rodzin na uczelniach, może trochę uzdrowić atmosferę na części z nich. Ale nic więcej nie załatwi.

To, co w niej zapisano, zmusza uczelnie do tworzenia kolejnych fikcji. Jeśli trzeba będzie zlikwidować służbowe relacje w obrębie jednostek naukowych pomiędzy członkami rodzin, to się je zlikwiduje. Tyle że naukowcy będą zatrudniać swoich bliskich na krzyż – ty dasz pracę mojej żonie, a ja za to przyjmę twojego syna. Oczywiście ministerstwo po jakimś czasie zakaże i tego. A wtedy zaczną się negocjacje międzywydziałowe lub nawet międzyuczelniane. I tak w kółko, bo na każdy ruch ustawodawcy naukowcy wymyślą kolejny unik…..

….Problem w Polsce polega raczej na tym, że wielu słabym naukowcom opłaca się chować w kątach na państwowych uczelniach i w ukryciu przezimować kolejne reformy. Tego jednak nie rozwiąże się zakazami. Ministerstwo jest jedno, a naukowców wielu. Zawsze wynajdą sposób, jak obejść nowe regulacje. Będzie się tak działa tak długo, jak długo uczelnie nie będą miały powodów, aby takie zachowania przestać tolerować. A to stanie się tylko wtedy, gdy będą zmuszone do konkurowania na edukacyjnym rynku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: