W Polsce uniwersytety to spółdzielnie, których pracownikom zależy, aby im i ich rodzinom żyło się jak najwygodniej

 

Nepotyzm na uczelniach. Prawo będzie obchodzone

Tomasz Wysocki – Gazeta Wyborcza Wrocław,31.07.2012

W Polsce uniwersytety to spółdzielnie, których pracownikom zależy, aby im i ich rodzinom żyło się jak najwygodniej. Wprowadzenie przepisu uniemożliwiającego zatrudnianie swoich bliskich w podległych sobie uczelnianych jednostkach to tylko leczenie objawowe poważnej przypadłości – uważa prof. Leszek Pacholski, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rozmowa z byłym rektorem UWr 

…..polski system uniwersytecki na to pozwala. W dobrze działającym systemie uczelnie muszą być efektywne, dlatego zatrudniają najlepszych. W Polsce uniwersytety to spółdzielnie, których pracownikom zależy, aby im i ich rodzinom żyło się jak najwygodniej. Powodzenie uczelni jest na dalszym miejscu….

…..Skoro system daje okazję do zatrudnienia rodziny, to ludzie będą z tego korzystać, bo to im się opłaca. W Stanach Zjednoczonych naukowcom nie opłaca się być nieuczciwym, bo zła fama szybko się rozejdzie i taka osoba nie znajdzie współpracowników ani dobrze płatnych zleceń. Ale uczciwość wymusza tam system uniwersytecki. Dlatego powtarzam, że bez zmiany systemu niewiele da się zrobić….

…Większe efekty w walce z nepotyzmem dałby zakaz zatrudniania osób, których krewni są członkami danej rady wydziału. Kilka lat temu przymierzaliśmy się do wprowadzenia takiego rozwiązania na moim Wydziale Matematyki i Informatyki. To znacznie ograniczyłoby powiązania rodzinne……..zależy od środowiska danej uczelni lub wydziału. Jedni będą dbali o zasady, inni pod wpływem ministerialnych nakazów cofną się w jakimś stopniu przed zatrudnianiem swojej rodziny, a jeszcze inni będą szukali forteli i sposobów na ich obejście………….- Najlepszym rozwiązaniem byłoby zmuszenie ich do mobilności. W Stanach Zjednoczonych, w Niemczech nie można zrobić doktoratu na uczelni, na której skończyło się studia. Po doktoracie, aby osiągnąć kolejny stopień naukowy, znowu trzeba się przenieść. Natomiast w Polsce standardem jest, że po studiach zostaje się na swojej uczelni. To sprzyja nepotyzmowi, bo jeśli młody człowiek jest z rodziny profesorskiej, to na uczelni, którą kończył, i na której pracują jego rodzice, znacznie łatwiej zdobędzie etat asystenta. Jeśli musiałby zmienić uczelnię, to pokusa i możliwość korzystania z wpływów ustosunkowanych rodziców czy innych krewnych byłaby mniejsza.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. „W Stanach Zjednoczonych, w Niemczech nie można zrobić doktoratu na uczelni, na której skończyło się studia.” Doprawdy? Teza łatwa do sfalsyfikowania, ot taki Halbert Jones licencjat, mgr i doktorat na Harvardzie. Oxford też dopuszcza taką praktyke. Jak kto nie wierzy, to niech sprawdzi http://www.sant.ox.ac.uk/people/jones.html
    http://www.smuc.ac.uk/tph/staff/stephen-bullivant.htm
    W Niemczech – do sprawdzenia, ale również i tu wydaje się możliwe pisanie doktoratu na uniwerku, który się kończyło, a nawet zrobienie doktoratu, habilitacji i praca na tej samej uczelni. http://www.geschkult.fu-berlin.de/e/relwiss/lehrende/lehrstuhl_schlesier/stauffacher/index.html
    http://web.fu-berlin.de/bkvge/ (życiorysy permanent fellows)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: