Niby antynepotyczna naukowo-administracyjna farsa

O nepotyzmie na uczelniach. Kruk krukowi oka nie wykole

Gazeta Wyborcza Wrocław,1.08.2012

……Nie zaprzeczam, że dzieci dziedziczą i talenty, i zainteresowania rodziców. Mądrość ludowa głosi, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Nie mogę zaprzeczyć także temu, że rodzice mogą pracować z dziećmi nad jednym zagadnieniem. Ale to, o czym mówią otwarcie decydenci uczelniani, czyli przenoszenie osób do innych zakładów, katedr, gdziekolwiek, byleby było to miejsce o w miarę zbliżonej nazwie i profilu działalności, zakrawa mi o jakąś naukowo-administracyjną farsę.

Mam uwierzyć, że nagle tak wielu młodych naukowców zmieniło zainteresowania i zapragnęło spojrzeć na problemy, którymi się zajmowali (bo przecież nad czymś naukowo pracować musieli, prawda?) z perspektywy innej specjalności? Że dermatolog zapragnął zostać internistą, a karnista wolał przejść do zakładu prawa konstytucyjnego? Bardziej prawdopodobne jest dla mnie takie stwierdzenie: nic to, że ląduję w jednostce, z którą niewiele mnie łączy, ważne, że nadal mam etat…..

…Chcę zapytać: czy te osoby, które zmieniły zakłady, katedry itd., będą zajmować się swoimi badaniami w duchu nowego miejsca pracy, czy też przyczynią się do ich dezorganizacji, idąc „starą” linią programową? Jeżeli uczelnia przez długi czas wymawia się kandydatom i doktorantom tym, że brak etatów, po czym nagle dochodzi do rotacji kadry naukowej, to jest dla mnie jasne, że ktoś musiał z „pełnego, bezwakatowego” zakładu A odejść, żeby na to miejsce przyszedł ktoś z zakładu B.

(…)……..Naukowców wypowiadających się dla mediów o walce z nepotyzmem na uczelni chcę zapytać: jeżeli publicznie mówią, że ich dzieci są „wybitnie zdolne”, to dlaczego tak bardzo boleją nad tym, że wybitnie zdolne dzieci wylądują w innym zakładzie, zamiast zachęcić je, żeby zwyczajnie znalazły nowe miejsce pracy na innej uczelni? Wybitne zdolności powinny chyba rozwijać się w swoim otoczeniu i w kierunku, który wyznaczają im zainteresowania, czyż nie tak?

Reklamy

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: