Ekspresowe studia

Prawnik w dwa i pół roku – pierwsze takie studia

Justyna Suchecka, Natalia Mazur, Poznań, Gazeta Wyborcza, 6.08.2012

Licencjat na kierunku humanistycznym i niecałe 14 tys. zł wystarczą, by w 2,5 roku zostać magistrem prawa. W Poznaniu i Warszawie mają wystartować pierwsze ekspresowe studia prawnicze

Przyjęta przez Polskę Deklaracja Bolońska wymaga, by studia były prowadzone w systemie trzy plus dwa (trzy lata studiów licencjackich i dwa magisterskich). Po jej wprowadzeniu w 2005 r. pozostało dziesięć kierunków, na których studia musiały trwać pięć lat. Jednolite studia magisterskie musiał mieć za sobą przyszły prawnik, lekarz, psycholog, aktor czy farmaceuta. W październiku zeszłego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodziło się, by prawo i psychologię podzielić. Uczelnie chcą teraz skorzystać z tej możliwości.

Na szybkie prawo będą mogły aplikować osoby mające tytuł lekarza, magistra albo licencjata dowolnego kierunku społecznego lub humanistycznego.

Krótkie studia dadzą absolwentom takie same uprawnienia jak te pięcioletnie: możliwość zdawania na aplikacje prawnicze, robienie doktoratu. Bez aplikacji magister prawa nie będzie radcą prawnym czy adwokatem. Aby dostać się na aplikację, trzeba zdać specjalny egzamin…..Ekspresowa możliwość kształcenia prawników jest kusząca dla szkół. W Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie jednolite studia magisterskie skrócono z pięciu lat do 3,5 roku! Jak to możliwe, aby tok studiów skrócić aż o 1,5 roku? Można studiować intensywniej, student, rezygnując z długich wakacji, może ukończyć studia szybciej – usłyszeliśmy.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: