„Lub” w ustawie wykluczyło stypendium studenta

Dobry student nie dostanie dwóch stypendiów

Rzeczpospolita, 11.08.2012

Student który otrzymał stypendium za wysoką średnią, nie może otrzymać drugiego stypendium za osiągnięcia naukowe – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku….

Student: „lub” nie wyklucza

Student odwołał się, ale Odwoławcza Komisja Stypendialna   utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję. Student uznał, że komisja źle interpretuje przepis art. 173 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Jego zdaniem ustawodawca nie sprecyzował pojęcia „stypendium rektora dla najlepszych studentów” i jest ono postrzegane jako dotyczące stypendiów, o których mowa w art. 181 ust. 1 tej ustawy, W mysi tego przepisu stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymywać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym…..W ocenie sądu, określenie „stypendium rektora dla najlepszych studentów” oznacza jedno stypendium przyznawane po spełnieniu któregokolwiek z wymogów określonych w art. 181 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

– Wbrew twierdzeniom skarżącego spójnik „lub” oznacza tyle co spójnik „albo” – uznał sąd powołując się na „Mały słownik języka polskiego” pod redakcją Z. Ł. (PWN W – wa 1968). Określono tam, że spójnik „lub” równa się „albo” i oznacza wzajemne wyłączenie się części zdania także zdań równorzędnych.

Zatem, zgodnie z art. 181 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym, stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymać student za wysoką średnią ocen lub (albo) za osiągnięcia naukowe, a otrzymanie jednego wyklucza otrzymanie drugiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: