Jakiekolwiek represje w stosunku do osób, które kwestionują z punktu widzenia prawno-proceduralnego bądź etycznego zachowania współpracowników, a zwłaszcza przełożonych, stanowią poważne naruszenie etyki akademickiej.

5. Zgłaszanie zastrzeżeń i wątpliwości. Zawiadamianie o nadużyciach

w: Rzetelność w badaniach naukowych oraz poszanowanie własności intelektualnej-

opracowanie przygotowane przez Zespół do Spraw Dobrych Praktyk Akademickich, który doradza Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Link do publikacji:

http://www.nauka.gov.pl/fileadmin/user_upload/ministerstwo/Publikacje/20120806_rzetelnosc_broszura_fin.pdf

Zarówno w odniesieniu do procedur grantowych, jak i wszelkich innych obszarów działalności akademickiej i naukowej, obowiązywać musi zasada ochrony osób zgłaszających w dobrej wierze zastrzeżenia i wątpliwości.

Jakiekolwiek represje w stosunku do osób, które kwestionują z punktu widzenia prawno-proceduralnego bądź etycznego zachowania współpracowników, a zwłaszcza przełożonych, stanowią poważne naruszenie etyki akademickiej. Jedynie jawne i złośliwe pomówienia mogą, a nawet powinny być piętnowane. Nie dotyczy to wszelako wątpliwości, które, zgłoszone w dobrej wierze, ostatecznie okazały się niesłuszne.

W przypadku zaś, gdy naukowiec pełniący funkcję administracyjną lub ekspercką dowie się o bezspornych, poważnych nadużyciach popełnionych przez osoby podlegające jego kierownictwu lub ocenie, zgłoszenie tego faktu odpowiednim władzom nie jest przedmiotem wyboru sumienia, lecz etycznym i zawodowym obowiązkiem.

Zawiadomienia tego rodzaju składa się w sposób jawny (nigdy anonimowo), jakkolwiek w niektórych wypadkach autor zawiadomienia ma prawo oczekiwać od adresata zachowania dyskrecji i nieujawniania personaliów. Nie dotyczy to jednakże sytuacji, gdy przełożony składa skargę na podwładnego.

Adresatem skarg na działalność instytucji akademickich lub osób z nimi związanych powinno być kierownictwo tych instytucji, chyba że skarga dotyczy postępowania osób zarządzających daną instytucją bądź jednostką. W takich przypadkach skargę należy skierować do kierownictwa jednostki nadrzędnej. Odwoływanie się do wyższych instancji oraz do instytucji kierujących nauką w Polsce (Ministerstwa oraz Polskiej Akademii Nauk) jest uzasadnione w przypadkach, gdy sprawa nie została należycie załatwiona na niższym szczeblu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: