Tropienie absolwentów

Uczelnie wytropią absolwenta

Marek Kozubal , Rzeczpospolita, 13.08.2012

Szkoły będą musiały śledzić losy zawodowe absolwentów. Dowiedzą się, jak szybko znalazł pracę i ile zarabia

Od 1 października uczelnie będą musiały śledzić losy swoich absolwentów. Tak wynika ze znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym. Po zakończeniu studiów będą odpowiadać np. na pytania dotyczące mocnych i słabych stron uczelni, kiedy znaleźli pracę, osiąganych zarobków. Resort nauki zastrzega, że dane trzeba zbierać „po trzech i pięciu latach od dnia ukończenia studiów”, ale o tym, jak często uczelnie będą przeprowadzać badania, zdecydują same szkoły……

Uczelnie stosują różne metodologie badań. Najczęściej wysyłają do absolwentów e-maile z linkiem do zamieszczonej na stronie internetowej ankiety.

– Niewielki procent absolwentów na nie odpowiada – mówi jeden z profesorów……Chcemy skorzystać z danych, które posiada uczelnia oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych i stworzyć rzetelne, a zarazem tanie narzędzie do badania karier zawodowych absolwentów – mówi dr Mikołaj Jasiński, szef Pracowni Ewaluacji Jakości Kształcenia UW. Uczelnie mogłyby skorzystać z danych z internetowego systemu rekrutacji, gdzie są m.in. dane, skąd pochodzi absolwent, jaką ukończył szkołę i osiągnął wynik na maturze. Ponadto z bazy uczelnianego systemu obsługi studiów, który zawiera np. wyniki z egzaminów. – ZUS posiada z kolei np. dane dotyczące rynku pracy, kiedy absolwent został zatrudniony, w oparciu o jaką umowę dodaje dr Jasiński…….rzecznik ZUS. Zastrzega, że żadne dane osobowe nie będą przekazywane uczelniom. – Zostaną one zanonimizowane – dodaje Dziekan. To oznacza, że uczelnia będzie mogła np. otrzymać dane zbiorcze na temat losów absolwentów danego kierunku studiów, a nie konkretnych osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: