Uczelnie na siłę utrzymują kadrę taką jak w czasach uczelnianego boomu

Minister nauki grozi uczelniom wprowadzeniem komisarzy

Aleksandra Pezda- Gazeta Wyborcza – Trójmiasto 31.08.2012

Według nowych przepisów ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym” minister nauki może arbitralnie narzucić uczelni publicznej p.o. rektora. Po to, aby ten doprowadził finanse uczelni do porządku. Taki rektor „komisarz” mógłby rządzić uczelnią nawet i trzy lata!

To jest możliwe w sytuacji, gdy uczelnia utrzymywana również z publicznych pieniędzy ma straty finansowe większe niż jedna czwarta dotacji z budżetu. Kiedy minister nauki Barbara Kudrycka proponowała takie zmiany w 2011 roku, uczelnie protestowały, że to zaburza złotą zasadę ich autonomii. Mimo to przepis przeszedł……

…..A w tym tygodniu, tuż po złożeniu sprawozdań finansowych przez uczelnie, minister Kudrycka wysłała trzy pierwsze pisma ostrzegawcze. Domaga się w nich przedstawienia planów naprawczych, bo według przepisów plan naprawczy zaakceptowany przez ministra nauki chroni uczelnię przed „komisarzem”. Na przesłanie planu uczelnie mają dwa tygodnie…….

..Pismo dostała np. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (straty finansowe przekraczają o ponad 29 proc. roczną dotację z budżetu państwa) – ta sama, w której najpopularniejszym kierunkiem są finanse i rachunkowość…

..Poza SGH na czarnej liście minister Barbary Kudryckiej są jeszcze: Politechnika Radomska i AWFiS w Gdańsku – ich straty finansowe przekraczają o ponad 50 proc. roczną dotację z budżetu państwa.

Upomnienia dostały więc trzy uczelnie spośród 95 szkół wyższych publicznych nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki. Straty finansowe uczelni nie są nowością, ale dotąd nad szkołami nie wisiał ministerialny bicz. Czy poskutkuje, czy oznacza tylko kolejną potyczkę minister Kudryckiej z uczelniami?

Wysoki urzędnik z Ministerstwa Nauki mówi nam anonimowo: – To raczej ostrzeżenie dla uczelni, że postępują beztrosko wobec niżu demograficznego. Kandydatów na studia jest coraz mniej, ale nie widzimy, żeby uczelnie zmieniały np. strukturę zatrudnienia, raczej na siłę utrzymują kadrę taką jak w czasach uczelnianego boomu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: