Już od października polskie uczelnie wyższe uczyć będą w nowym systemie

Rewolucja na uczelniach. 12 godzin nauki dziennie

Ada Chojnowska, Gabriela Łazarczyk – Gazeta Wyborcza, 25.09.2012
Szykuje się mała rewolucja na uczelniach. Krajowe Ramy Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego likwidują odgórnie ustalane podstawy programowe. Uczelnie mają skupić się na studencie i uzyskiwanych przez niego kompetencjach. Nowe zasady oznaczają też, że student powinien spędzać….
…. 12 godzin dziennie na nauce! Już od października polskie uczelnie wyższe uczyć będą w nowym systemie (w skrócie KRK), który ma zapewnić porównywalność dyplomów uzyskiwanych w różnych systemach szkolnictwa wyższego w Unii Europejskiej, a także innych krajach, takich jak USA, Australia czy RPA. Tym samym podstawy programowe narzucane odgórnie przez ministerstwo odchodzą do lamusa, a uczelnie uzyskują niemal pełną dowolność w sposobie nauczania i tworzenia nowych kierunków.
KRK zakłada, że potrzeby i oczekiwania studentów mają być dla uczelni priorytetowe. Dyplom ukończenia studiów ma oznaczać uzyskanie przez absolwenta określonych kwalifikacji, rozumianych jako efekty kształcenia. Mają one być przydatne szczególnie dla jego zatrudnienia, stąd zadaniem uczelni ma być też reagowanie na potrzeby rynku pracy. Dowolność pozostawiona szkołom wyższym może powodować, że kierunek studiówo tej samej nazwie na różnych uczelniach może zapewniać osiągnięcie różnych efektów.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: