Krajowe Ramy Kształcenia to przede wszystkim tworzenie fikcji

Rewolucja na uczelniach czy raczej symbol upadku?

Pracownik naukowy -Gazeta Wyborcza – Kraków, 26.09.2012
 KRK bynajmniej nie jest szansą na podniesienie jakości kształcenia akademickiego, ale wymownym symbolem jego upadku – list czytelnika w sprawie opisanych w „Gazecie” Krajowych Ram Kształcenia…..
Jestem pracownikiem jednego z humanistycznych instytutów Uniwersytetu Jagiellońskiego, odpowiedzialnym za wdrażanie Krajowych Ram Kształcenia (KRK)…..Dlatego pragnę się podzielić opinią, którą podziela ogromna większość moich koleżanek i kolegów wykładowców: KRK bynajmniej nie jest szansą na podniesienie jakości kształcenia akademickiego, ale wymownym symbolem jego upadku….Tworzenie fikcji

Jak słusznie zauważono w artykule, KRK to przede wszystkim tworzenie fikcji. Tym właśnie jest założenie, że student każdego uniwersytetu na świecie osiągnie te same efekty kształcenia i będzie tyle samo czasu pracował na punkt ECTS. Jest to niezgodne z wielowiekową tradycją autonomii uniwersytetów, często burzy unikatowe programy studiów, budowane przez pokolenia w oparciu o doświadczenia dydaktyczne dziesiątków wykładowców, niszczy naturalną różnorodność lokalnych środowisk naukowych.

Fikcją jest przyjęty przez ministerstwo przelicznik tych punktów na godziny pracy przy zadekretowanej minimalnej liczbie punktów, koniecznej do uzyskania na każdym roku studiów. Skutkiem tej fikcji jest wymyślanie do niczego niepotrzebnych przedmiotów albo dopisywanie gigantycznej liczby godzin obowiązkowych konsultacji. Natomiast twierdzenie, że ta fikcja ma cokolwiek poprawić, jest w moim przekonaniu zwykłym oszustwem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: