Szefowa resortu nauki przypomniała, że uczelnie przechodzą poważne reformy

Minister nauki: będą podwyżki dla wykładowców

PAP – Nauka w Polsce . 1.10.2012

Płace na uczelniach w 2013 roku wzrosną średnio o 9,14 proc. Do 2015 roku nastąpi 30-procentowy wzrost płac – zapewniła minister nauki Barbara Kudrycka w liście do środowiska akademickiego.

Szefowa resortu nauki przypomniała, że uczelnie przechodzą poważne reformy spowodowane ubiegłorocznymi zmianami w prawie. Według niej zmiany te są szansą przede wszystkim na podniesienie jakości kształcenia i badań.

„Wprowadzane zmiany pozwalają kadrze akademickiej autonomicznie tworzyć nowe kierunki i programy studiów, które będą odpowiedzią na nieustannie rozwijającą się wiedzę oraz na oczekiwania rynków pracy. Programy kształcenia mogą być układane wspólnie z wybitnymi przedstawicielami pracodawców, a mechanizmy komercjalizowania wyników innowacyjnych badań przyczyniać się do rozwoju gospodarki” – napisała Kudrycka w liście opublikowanym z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego .

Dodała, że jednym z elementów reformy jest podniesienie płac na uczelniach i finansowa motywacja dla najlepszych szkół wyższych……

Przypomniała też o prawach studentów. Chodzi np. o bezpłatny dostęp do podstawowych usług edukacyjnych takich jak egzaminy. Uczelnie są też zobowiązane do podpisywania ze wszystkimi nowymi studentami umów, w których zagwarantowany będzie stały z góry uzgodniony cennik usług dodatkowych (np. powtarzanie niezaliczonych zajęć).

„Uczelnie powinny (…) honorować Kartę Praw Studenta, którą wraz ze mną w imieniu wszystkich rektorów podpisał przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Nie jest wskazane, by realizując swoją misję, stosowały wobec studentów politykę fiskalną i obciążały ich dodatkowymi opłatami” – podkreśliła.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: